Deskoska pret mbështetje nga të gjithë partitë për ndryshimet ligjore në gjyqësor - Bota Sot
Deskoska pret mbështetje nga të gjithë partitë për ndryshimet ligjore në gjyqësor

Maqedonia

E shtunë, 17 nëntor 2018

Deskoska pret mbështetje nga të gjithë partitë për ndryshimet ligjore në gjyqësor

Më: 20 qershor 2018 Në ora: 18:41
Renata Deskoska

Ministrja e Drejtësisë, Renata Deskoska u takua sot me Jeff Goldstein, përgjegjësinë e Misionit të OSBE-së në Shkup, për të diskutuar Planin 18, prioritetet e reformës në fushën e drejtësisë në Maqedoni, ku do të drejtohet puna e ministrisë në periudhën e ardhshme.

Gjatë takimit, Deskoska theksoi se dëshironte ndryshime legjislative me cilësi të lartë, për të cilën ajo pret mbështetje dhe konsensus nga të gjitha partitë politike të përfaqësuara në Kuvend.

Ministrja e drejtësisë tha se vendimet e ligjeve do të përgatiten nga ekspertë dhe se të gjitha vendimet do të jenë lëndë e debatit të gjerë publik me qëllimin e gjetjes së zgjidhjes afatgjate e cila do të siguron pavarësi dhe mos qasjen në gjykata.

Përveç reformave në gjyqësor, në takim u bisedua edhe për kodifikimin e ligjit penalë, Ligjit për procedurë administrative dhe Ligjit për ndihmë juridike falas.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test