Zaev-Petersen: Nevojitet përgjegjësi më e madhe nga të gjithë subjektet në vend - Bota Sot
Zaev-Petersen: Nevojitet përgjegjësi më e madhe nga të gjithë subjektet në vend

Maqedonia

Zaev-Petersen: Nevojitet përgjegjësi më e madhe nga të gjithë subjektet në vend

Më: 10 shtator 2018 Në ora: 18:49
Kryeministri Zoran Zaev u takua me Jan Petersen, kreun e Misionit Vëzhgues të OSBE-ODIHR

Kryeministri Zoran Zaev u takua me Jan Petersen, kreun e Misionit Vëzhgues të OSBE-ODIHR për referendumin e ardhshëm në vend.

Në takim, njoftojnë nga Qeveria, u biseduar për rëndësinë e zbatimit e procesit demokratik dhe nevojës për përgjegjësi të lartë nga të gjitha subjektet në vend që të qytetarët të jenë të sigurt që të sqarohen.

“Jemë të vetëdijshëm që procesi zbatojmë tërësisht në mënyrë të rregullt, transparente dhe të besueshëm”, tha Zaev.

Kyetai i Qeverisë së Maqedonisë, Zoran Zaev tha se në këtë drejtim fushata për referendumin është edukative dhe është paraparë për sqarimin për marrëveshjen nga Prespa dhe përfitimet nga integrimet euroatlantike.

Në takim, u shpreh pajtueshmëri për rëndësinë e raportit të hartuar nga OSBE-ODIHR për referendumin e ardhshëm, duke pasur parasysh se Maqedonia pret fillimin e negociatave me BE-në dhe hapjen e kapitujve. Ndërsa përfaqësimi i Maqedonisë si shtet demokratik, siç tha kryeministri Zaev, është e rëndësishme për përshtypjet se vendi po lëviz në një drejtim të mirë duke respektuar vlerat evropiane. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...