Zaev: Nëse Gruevski është jashtë shtetit, konsiderojmë se është në ikje - Bota Sot
Zaev: Nëse Gruevski është jashtë shtetit, konsiderojmë se është në ikje

Maqedonia

Zaev: Nëse Gruevski është jashtë shtetit, konsiderojmë se është në ikje

Më: 13 nëntor 2018 Në ora: 14:32
Kryeministri i Maqedonisë , Zoran Zaev

Kryeministri i Maqedonisë Zoran Zaev, është pyetur në lidhje me arratisjen e Gruevskit në Hungari. Ai tha se “nuk e di nëse bëhet fjalë për ikje ose jo”.

Zaev edhe një herë përsëriti qëndrimin se pushteti nuk do të përzihet në sistemin e drejtësisë dhe apeloi tek institucionet që ta bëjnë punën e tyre,

“Policia nuk ka të drejtë pa akt udhëzuar ta privojë nga liria Gruevskin, e as t’i afrohet ose ta ndjek. Për këtë arsye duhet të respektohen urdhërat gjyqësor”, tha Zaev, duke u përgjigjur në pyetjen për përgjegjësit për ikjen e Gruevskit.

Ai shtoi se nuk mund të përgjigjet se kush është përgjegjës, pasi siç tha, gjitha institucionet kanë vepruar sipas detyrave.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat