William dhe Kate reagojnë rreth incidentit në Buckingham Palace:Racizmi është i papranueshëm

Mediale Vip

William dhe Kate reagojnë rreth incidentit në Buckingham Palace:Racizmi është i papranueshëm

Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 06:55
William dhe Kate

Zëdhënësi i Princit William dhe Kate Middleton po flet pas akuzave për racizëm kundër një prej anëtarëve kryesorë të ekipit të Mbretit Charles. 

Ngozi Fulani, një aktiviste e abuzimit në familje, tha se ndihmësja e pallatit i bëhej vazhdimisht pyetje të ngarkuara me racore në lidhje me trashëgiminë dhe prejardhjen e saj në një pritje të pallatit që u organizua nga Mbretëresha Camilla të martën. Buckingham Palace tha se anëtari i familjes mbretërore ka dhënë dorëheqjen dhe ka kërkuar falje pasi janë bërë “komente të papranueshme dhe thellësisht për keqardhje”.

Incidenti racist vjen ndërsa William dhe Kate udhëtuan në Boston të mërkurën për tre ditë ngjarje që çuan në ceremoninë e ndarjes së çmimeve të William’s Earthshot të premten në mbrëmje. Një zëdhënës i Princit dhe Princeshës së Uellsit iu drejtua polemikave të mërkurën, duke thënë: “Isha vërtet i zhgënjyer kur dëgjova për përvojën e të ftuarit. Racizmi nuk ka vend në shoqërinë tonë. Këto komente ishin të papranueshme dhe është e drejtë që individi ka lënë mënjanë me efekt të menjëhershëm.” Zëdhënësi shtoi se William, i cili ishte në një aeroplan kur u bë lajmi për incidentin, ishte në dijeni të situatës dhe mbështet veprimin që është ndërmarrë kundër ndihmësit. Duke përshkruar incidentin në Twitter, Fulani, e cila ka lindur në Britani dhe mori pjesë në ngjarje në emër të Sistah Space – një grup mbështetës për gratë afrikane dhe karaibe të prekura nga abuzimi – pretendoi se asaj iu bënë pyetje si “çfarë kombësie jeni?” “Nga vjen vërtet?” “Nga vijnë njerëzit tuaj?” dhe “nga cila pjesë e Afrikës jeni?” Ndihmësja e pallatit nuk është emëruar nga Buckingham Palace, por emri i saj është raportuar shumë në rrjetet sociale. “Ne e marrim këtë incident jashtëzakonisht seriozisht dhe kemi hetuar menjëherë për të përcaktuar detajet e plota,” tha një zëdhënës i Pallatit të Buckingham të mërkurën.

“Në këtë rast janë bërë komente të papranueshme dhe thellësisht për keqardhje”, vazhdoi deklarata. “Ne kemi kontaktuar me Ngozi Fulanin për këtë çështje dhe po e ftojmë që të diskutojë personalisht të gjitha elementet e përvojës së saj nëse dëshiron.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat