Alarmuese: Vitamina jetike të cilën të rinjtë shumë pak e marrin - Bota Sot
Alarmuese: Vitamina jetike të cilën të rinjtë shumë pak e marrin

Mjekësi alternative

Alarmuese: Vitamina jetike të cilën të rinjtë shumë pak e marrin

Më: 25 nëntor 2018 Në ora: 17:24
Foto

Dieta e shpejtë dhe e pashëndetshme, pavarësisht nga paralajmërimi, mbetet më popullorja për adoleshentët, si në vendin tonë dhe në botë.

Një studim i kohëve të fundit mbi këtë temë tregon se ushqimet që zakonisht përdoren nga të rinjtë përmbajnë pak vitaminë K,

Ushqyerja me përmbajtje të ulët të vitaminës K (spinaqi, lakra, sallata e gjelbër, vaj ulliri ...) rrit rrezikun e problemeve të zemrës. Në mënyrë të veçantë, përmbajtja e ulët e vitaminës K rrit rrezikun e zgjerimit të barkushes së majtë, e cila shkakton tension të lartë dhe efikasitet të reduktuar të zemrës.

Tensioni i lartë i gjakut është më i zakonshëm te të rriturit dhe në formë kronike, por vërehet se ndodh më shpesh te të rinjtë dhe një nga shkaqet mund të jetë mungesa e vitaminës K. 766 adoleshentë të shëndetshëm (nga 14 deri në 18 vjeç) ishin angazhuar për qëllime kërkimore; ndjekur dietën e tyre për 7 ditë dhe kryen një test ekokardiografi. Vetëm 25% e pjesëmarrësve kishin një konsum të mjaftueshëm të vitaminës K, ndërsa 10% kishin tashmë një nivel të caktuar të zgjerimit në barkushen e majtë.

Hulumtimi ka zbuluar këtë informacion pas shqyrtimit dhe faktorëve të tjerë të mundshëm siç janë: gjinia, raca, aktiviteti fizik dhe çdo sëmundje e mëparshme ose probleme me zemrën apo presionin e gjakut.

Megjithatë, pavarësisht nga çdo gjë, studimi tregoi vetëm rëndësinë e vitaminës K dhe një marrëdhënie e drejtpërdrejtë shkaku dhe efekti nuk u vendos në mes të vitaminës K dhe barkushes së majtë të zemrës.

Dihet se vitamina K është e rëndësishme për koagulimin e gjakut dhe shëndetin e kockave. Kjo lëndë ushqyese gjithashtu mund të rrisë aktivitetin e një proteine të njohur si "Matrix Gla protein", e cila ndihmon në parandalimin e sendimentit të kalciumit në enët e gjakut.

Për shkak të kësaj, hulumtuesit tregojnë nevojën për një studim më të madh për të vlerësuar korrelacionin mes vitaminës K dhe shëndetit të zemrës.

Pavarësisht nga hulumtimet e ardhshme dhe rezultatet e këtyre studimeve, është e nevojshme që ne të gjithë, sidomos të rinjtë, të përdorin sa më shumë fruta dhe perime në dietë të rregullt.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...