Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Mobile

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Më: 29 tetor 2020 Në ora: 11:03
Samsung

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020, duke bërë 66.96 trilionë dollarë fitime të ardhura dhe 12.35 trilionë dollarë fitime operative.

Kjo është shifra më e lartë tremujore e të ardhurave ndonjëherë për gjigantin elektronik Korean, i cili thotë se ishte në gjendje të përmbushte një rritje të kërkesës së klientit pas pandemisë COVID-19.

“Edhe pse pandemia COVID-19 vazhdon në të gjithë botën, rihapja e ekonomive kryesore çoi në një rritje të konsiderueshme të kërkesës së konsumatorit”, thotë Samsung në një deklaratë.

“Samsung Electronics ishte në gjendje të përgjigjej në mënyrë agresive përmes menaxhimit fleksibël të zinxhirit të furnizimit global, duke raportuar të ardhurat e saj më të larta tremujore”.

Samsung thotë se një rritje e kërkesës për telefona inteligjentë ndihmoi në nxitjen e shifrave të të ardhurave, ndërsa fitimi operativ pa 59 për qind rritje nga viti në vit që kompania vendos për shitje më të forta si të çipave, ashtu edhe të produkteve të konsumit. Një pjesë e kërcimit të shitjes së çipave ishte për shkak të Huawei, i cili ka sanksione nga SHBA-të.

Vlen të përmendet se ndërsa Samsung lançoi disa telefona në tremujorin e mëparshëm, duke përfshirë linjën Galaxy Note 20, Galaxy Z Fold 2 dhe Galaxy Z Flip 5G. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat