Andriod po çalon me besueshmërinë, nuk po arrin të përmirësohet - Bota Sot
Andriod po çalon me besueshmërinë, nuk po arrin të përmirësohet

Mobile

Andriod po çalon me besueshmërinë, nuk po arrin të përmirësohet

Më: 14 prill 2018 Në ora: 15:28
Ilustrim

Një studim dyvjeçar për sigurinë në Android ka zbuluar një hendek midis softuerëve që kompania Android pretendon të jenë pajisjet e tyre. Prodhuesi i telefonit tuaj mund të gënjejnë për sigurinë që ka pajisja juaj Android dhe pothuajse të gjitha këto programe e bëjnë këtë.

Duke pasur parasysh lajmin që doli dhe gjykimet nga kongresi për themeluesin e Facebook, Mark Zuckenber një gjë e tillë mund të jet ëe një rëndësie më të vogël. Por ajo që duhet të theksohet është te ajo që lidhet me besimin sikur te Facebook.

Facebook është kompania më e madhe e teknologjisë amerikane dhe më pak e besuar dhe Android mund të jetë ekuivalent me këtë rast, përdoret nga 2 miliardë njerës në botë.

Ndryshe nga Andorid dhe mos veprimi i saj, ISO nga Apple gjithmonë ka zënë më shumë besim te njërëzit. Të paktën ndryshe nga Google, Apple nuk i bënë parat e sa duke ndjekur sjelljen e perdoruesëve të taj.

Duke pasur një Iphone ju jeni më të sigurt sesa me një pajisje Androit, siç është dyshuar edhe sot se disa nga buletinët dhe njoftimet e sigurisë nuk janë të vërteta.

Android është perceptuar si më pak i besueshëm në pjesën më të madhe, për shkak të keqinterpretimeve të sigurisë, si janë këto që po u sjellim më poshtë:

Përditësimet e versionit janë të ngadalta

Andriod mbetet e paprekshme, fal pëlqimit të Google

Zhvillimi i pajisjeve Android është kaotik dhe jo i besueshëm

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test