iPhone ‘i lirë’ nga Apple nuk do të dal në shitje deri në tetor - Bota Sot
iPhone ‘i lirë’ nga Apple nuk do të dal në shitje deri në tetor

Mobile

E diel, 21 tetor 2018

iPhone ‘i lirë’ nga Apple nuk do të dal në shitje deri në tetor

Më: 16 shtator 2018 Në ora: 08:18
iPhone i ri

Raportet që u shfaqën disa muaj më parë spekuluan se Apple mund të përballet me probleme të furnizimit me ekranet LCD, pasi furnizuesi Japan Display kishte nivele të ulëta në prodhimin e kësaj teknologjie, sipas The Verge. Por mund të jetë më e komplikuar se kaq.

“Gjithçka që kemi dëgjuar, është për probleme në anën e softuerit”, tha Ryan Reith, zëvendëspresident i IDC për hulumtimin në pajisjet mobile.

“Ka shumë programe të përfshira në ekranin LCD, pasi është i pari [ekran LCD] me një nivel dhe ekran të plotë. Apple nuk morri mjaftueshëm njësi nga këto ekrane. Ka hasur probleme të minutës së fundit me prodhuesit, “shtoi ai.

Krijuesi i iPhone është dashur të ndryshoj ekranin LCD përmes inxhinierisë softuerike për të marrë pamjet vizuale në strukturën e saktë, tha Reith.

Sidoqoftë, disa ekspertë nuk besojnë se pritja më e gjatë do të pengojë konsumatorët e ndjeshëm ndaj çmimeve nga blerja e iPhone XR, pasi ndryshimi në koston mes këtij telefoni dhe XS-së apo XS Max-it është i rëndësishëm.

“Për konsumatorin mesatar, produktet do të duken të njëjta nga jashtë dhe iPhone LCD me çmim më të lirë është një pajisje vërtet e këndshme në pamje ” deklaroi për The Verge, analisti senior nga Canalys, Ben Stanton.

Sido që të jetë, është një situatë e favorshme për Apple, pasi pronarët e iPhone që planifikojnë një përmirësim të telefonit të tyre mund edhe të përfundojnë duke blerë një pajisje të re, pa marrë parasysh se çfarë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test