Holanda eksperimenton me një festival me shumë njerëz në kohë pandemie

Muzikë

Holanda eksperimenton me një festival me shumë njerëz në kohë pandemie

Më: 21 mars 2021 Në ora: 14:34
Holandë

Një festival muzikor është duke u mbajtur në Holandë pavarësisht se gati e tërë bota po mban masa të rrepta të mbylljes për shkak të COVID-19.

Ky festival po zhvillohet në formë të eksperimentit me qëllim që të shikohet nëse ka ndonjë mundësi që këto organizime të mëdha të rinisin dhe të mbahen pa ndikuar në përhapjen e virusit, raporton BBC. Pjesëmarrësit në këtë koncert ishin të gjithë pa maska dhe nuk mbahej distanca sociale. I gjithë festivali po zhvillohet sikur të mos ekzistonte virusi.

Disa prej pjesëmarrësve janë shprehur të entuziazmuar që kanë mundur të marrin pjesë sërish në një ngjarje muzikore me shumë njerëz.

Kujtojmë se shumë vende të botës nuk kanë liruar masat, madje i kanë shtrënguar ato për të parandaluar një valë të tretë të infektimeve me koronavirus, pavarësisht se tashmë shumë prej këtyre vendeve janë duke vaksinuar popullatën e tyre.

Vetëm në Evropë, që nga fillimi i pandemisë kanë vdekur mbi 1 milion njerëz duke u bërë kështu rajoni i parë që e kalon këtë shifër të të vdekurve nga COVID-19.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat