Lista e plotë e fituesve në “Brit Awards 2022”!

Muzikë

Lista e plotë e fituesve në “Brit Awards 2022”!

Më: 9 shkurt 2022 Në ora: 15:27
Fituesit në “Brit Awards 2022”, në mesin e tyre edhe këgetarja shqiptare, Dua Lipa

Mbrëmjen e kësaj të marte është mbajtur ceremonia e 42-të e ndarjes së çmimeve më të mëdha të muzikës britanike, Brit Awards 2022.

Artistë të shumtë ndërkombëtare si: Adele, Olivia Rodrigo, Maneskin e shumë të tjerë ishin prezentë teksa performuan hitet e tyre më të mira.

Mbrëmjen e kësaj të marte është mbajtur ceremonia e 42-të e ndarjes së çmimeve më të mëdha të muzikës britanike, Brit Awards 2022.

Artistë të shumtë ndërkombëtare si: Adele, Olivia Rodrigo, Maneskin e shumë të tjerë ishin prezentë teksa performuan hitet e tyre më të mira.

Për të dytin vit radhazi, këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa triumfoi duke u shpërblyer me një çmim në kategorinë e “Artistes më të mirë të zhanrit Pop/R&B”, duke lënë pas emra të njohur si: Adele, Ed Sheeran, Joy Crookes dhe Griff.

Adele, nga ana tjetër ishte artistja që pati më shumë nominime dhe arriti të rrëmbente më shumë çmime.

Më poshtë është lista e plotë të fituesve të “Brit Awards 2022”:

1-Kënga më e mirë e vitit- Adele, Easy On Me.

2-Kënga më e mirë ndërkombëtare e vitit – Olivia Rodrigo, “Good 4 U”.

3-Artisti më i mirë i zhanrit Pop/R&B-Dua Lipa.

4-Artisti më i mirë i zhanrit ‘rock’ dhe alternative-Sam Fender.

5-Artisti më i mirë i zhanrit ‘dance’ – Becky Hill.

6-Grupi më i mirë i vitit-Ëolf Alice.

7-Artisti më i mirë ndërkombëtar-Billie Eilish.

8-Artisti i ri më i mirë-Little Simz.

9-Artisti më i mirë i zhanrit rap-Dave.

10-Grupi më i mirë ndërkombëtar-Silk Sonic.

11-Artisti i vitit-Adele.

12-Çmimi i karrierës (Autori muzikor më i mirë i vitit)-Ed Sheeran.

13- Albumi i vitit-Adele, “30”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat