Sivjet pritet edicioni më i madh i festivalit “Sunny Hill”

Muzikë

Sivjet pritet edicioni më i madh i festivalit “Sunny Hill”

Më: 23 prill 2022 Në ora: 15:11
Dua Lipa

Kosovës dhe në veçanti Prishtinës prej dy vitesh i ka munguar njëri nga festivalet që bëri bujë të madhe ndërkombëtare e zgjoi kureshtje për të njohur më shumë vendin e kulturën tonë.

Por, duket se pritjes së gjatë tashmë i erdhi fundi, sepse është konfirmuar që “Sunny Hill” sdo të rikthehet sivjet pas dy vitesh pauzë.

Përgatitjet për këtë festival veçse kanë filluar, e njëri prej organizatorëve të tij Alban Kastrati ka thënë se ky do të jetë edicioni më i madh i “Sunny Hill”.

“Tashmë është konfirmuar që Sunny Hill Festival do të mbahet, dhe të gjitha përgatitjet janë duke u bërë që ky të jetë edicioni më i madh i Sunny Hill i bërë deri tani si për nga numri i pjesëmarrësve që do të jenë pjesë në festival, poashtu edhe numri i artistëve performues. Ky edicion do të zgjerohet e masovizohet, për tu shndërru në një platformë të madhe e cila mbështet shumë segmente të shoqërisë dhe krijon vlerë të rëndësishme ekonomike, sociale dhe kulturore për vendin tonë”, tha ai.

Kastrati tha se janë në përfundim të diskutimeve me Komunën e Prishtinës, në mënyrë që “Sunny Hill” ta realizojë gjithë potencialin e vet.

“Natyrisht ne presim mbështetje të plotë nga Komuna e Prishtinës, Ministria e Kulturës dhe gjitha institucionet tjera relevante. Me Komunën e Prishtinës diskutimet janë në fazën finale, dhe kemi marrë zotime shumë të rëndësishme dhe të nevojshme nga Kryetari Rama dhe i gjithë ekipi i tij në mënyrë që Sunny Hill ta realizojë gjithë potencialin e vet, për të sjellë dhjetëra mijëra njerëz në Prishtinë nga e gjithë bota, për të promovuar Prishtinën dhe gjithë Kosovën në mbarë botën (siç ka ndodhur në edicionet e kaluara), për të krijuar vlerë e ndikim të shumëfishtë për qytetin tonë”, tha tutje ai.

Sa i përket lokacionit të festivalit, duket se ende nuk ka një të tillë të saktë dhe kjo çështje sipas Kastratit duhet të finalizohet bashkë me Komunën e Prishtinës.

Ndryshe, Ky koncert është mbajtur për dy vite radhazi, 2018 dhe 2019 në fillim të muajit gusht në Parkun e Gërmisë dhe pauzoi dy vjet për shkak të COVID-it. Ky festival nën drejtimin e babait të këngëtares Dua Lipa, Dukagjin Lipës, në edicionet e mëparshme të “Sunny Hill” solli yje e artistë të mëdhenj të tregut ndërkombëtar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat