“Presidenti” Blerim Reka për të rinjtë! - Bota Sot
“Presidenti” Blerim Reka për të rinjtë!

Opinione

“Presidenti” Blerim Reka për të rinjtë!

PhD. Abdulah Ahmedi Nga PhD. Abdulah Ahmedi Më 24 mars 2019 Në ora: 16:20
Blerim Reka

Prof. Blerim Reka kandidatura jote për president është vërtetuar nga Komisioni zgjedhor dhe tashë ju jeni më kandidat legjitim për të sfiduar postinë e presidentit të Maqedonisë së Veriut, më 21 prill 2019.

Presidenti Reka duhet të vehet në shërbim të rinjve të cilët po lënë vendin nga jo perspektiva, varfëria dhe papunsia, si dhe të folë me ato për ti bindurë se ato janë shpresa e familjës dhe nji thesar i shoqërisë.

Rëndësia e të rinjve në shoqëri është jashtëzakonisht e lartë dhe shumë është me interes me i dëgjuar qëndrimet, idetë dhe problemet e tyre në rrafshin politik, ekonomik, shkencor dhe aq më shumë mbi jetën e tyre të përditshme.

Dëshira dhe vokacioni i Presidentit Reka duhet të jetë motivimi i të rinjve që ato të angazhohen aktivisht në vendimarje në nivelin politik. Ju nesër do të shkoni të kontaktoni studentët, Prof. Reka duhet të inkurajoj të gjithë studentët që të përdorin të drejtën e tyre legjitime për të votuar. Një votë nganjëherë do të thotë shumë!

Demokracia është diçka që të rinjtë e kanë më vështirë për ta gjetur, kuptuar, por është shumë më shumë e çuditshme të përjetosh atë që kemi parë paraprakishtë në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Në këtë kontekëst është e nevojshme të inkurajohet toleranca në shoqëri, kultura e dialogut, të inkurajohen të rinjtë në proaktivitet dhe në të menduarit kritik.

Në rafshin e Unionit evropian (UE) Presidenti Reka do të duhet t’informoj të rinjtë për perspektivat evropiane që po prezentohen siç janë tregu evropian i punës, qarkullimi i lirë i puntorve i mallarave i shëbimeve i kapitalit dhe veçanërisht t’inkurajoj të rinjtë të shfridzojnë fondet për zhvillim të Unionit evropian. Në fund, të gjitë këto të arritura janë një korpus vlerashë që mundsojnë që të rinjtë të mendojnë dy herë para se të lënë vendin dhe të ja mësijnë emigrimit të pa kontrolluar. Për një Republik të Maqedonisë së Veriut të qytetarve evropian të lirë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...