A duhet të shkarkohet Gjykata Kushtetuese?

Opinione

A duhet të shkarkohet Gjykata Kushtetuese?

Faton Mehmeti Nga Faton Mehmeti Më 8 janar 2021 Në ora: 18:32
Gjykata Kushtetuese

Gjykatat në Kosovë, me një fjalë drejtësia në Kosovë është e kapur, kjo s’ka më asnjë dyshim.

Baza e shtetit është drejtësia, sistemi i pavarur i drejtësisë, sistem që fatkeqësisht tek ne është i kapur nga politika.

Politika është ajo që dikton vendime, politika është ajo që vendimet e saj i kthen shpesh në favor të saj.

Së fundi, Gjykata Kushtetuese mori vendim për të shpallur të pavlefshme votën e deputetit Etem Arifi, përmes kësaj edhe qeveria Hoti doli të ishte e joligjshme.

Brenda këtij vendimi ka shumë paqartësi, shumë interpretime të gabueshme, dhe mbi të gjitha vendime krejtësisht jashtë kompetencave të gjykatës. Gjykata duhet të jep vendime vetëm që janë nën kompetencat e saj juridike, jo politike, si në rastin konkret. Nuk mundet gjykata me leju dikë mos me kandidu për deputet, por e lejon për kryeminstër, pra, dikush nuk paska të drejtë me u zgjedh nga populli, por nga deputetët, non sens i llojit të tij.

Në anën tjetër, gjykata e shpall të pavlefshme qeverinë Hoti, pro vendimet e saj thotë se vlejnë, absurd tjetër. Nëse vendimet e saj vlejnë, si mundet të quhet e paligjshme qeveria, kjo s’ka logjikë.

Vendimin e Gjykatës Kushtetuese sikur ta ketë shkruar ndonjë fëmijë, me logjikë përtoke dhe krejtësisht pa sens. Gabimin më të madh që e ka bërë Gjykata Kushtetuese, ka qenë se ka tejkaluar kompetencat e saj, pra është munduar të ndikojë politikisht në vendimet e saj, gjë që nuk i përket.

Në anën tjetër, në vendimin e saj Gjykata Kushtetuese bazohet në ligje, jo në Kushtetutë, duke rrëzuar kështu rendin kushtetues në vend, veprim skandaloz i llojit të saj.

Vendimi i Gjykatës Kushtetuese me terma shpesh absurd, vetëm sa ka ndërlikuar më shumë punët se sa ka zgjidhur. Pasojat e vendimit të saj do të shihen pas zgjedhjeve, ku secila parti ka të drejtë të gjejë ndonjë interpretim nga vendimi i fundit i Gjykatës Kushtetuese, për të kundërshtuar zgjedhjen e një qeverie, një deputeti apo të tillave.

Duke parë këto zhvillime, ngërçin që mund të krijohet si rrjedhojë e veprimeve të Gjykatës Kushtetuese, vendi mund të futet në cikël të dërgimit të rasteve në gjykatë, me vendime asburde, të cilat nuk i ndihmojnë vendit. Pra, është koha që duke filluar nga Gjykata Kushtetuese, të shihet se kush është gjyqtar, lidhjet e tyre me politikën, përgaditjen profesione etj, për të pastruar sistemin e drejtësisë, që është shumë i nevojshëm.

Po e theksoj prapë, nuk është nën juridiksionin e gjykatës për të dhënë vendime politike, thjeshtë për të intepretuar një vendim se a është në lidhje me kushtetutën, kaq është puna e saj. Jo të bëjë përshkrime, definicione, që nuk i takojnë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat