PDK dhe AAK për tre vjet mashtruan për Ligjin e Pagave, sot kritikojnë Kurtin, si s’po u vjen turp?

Opinione

PDK dhe AAK për tre vjet mashtruan për Ligjin e Pagave, sot kritikojnë Kurtin, si s’po u vjen turp?

Nga: Faton Mehmeti Më: 2 shkurt 2023 Në ora: 16:42
Autori Faton Mehmeti

Ngjalli reagime të shumta e që vazhdojnë ende për Ligjin e Pagave të prezantuar nga qeveria, përkatësisht koeficienti për zyrtarët publikë. Opozita lëshoi seancën e kuvendit duke e quajtur qeverinë “mashtruese”.

Hipokrizi është pak me u thanë opozitarëve të sotëm, të pështirë. Nëse ka dikush që ka nëpërkëmbur dinjitetin e mësuesve dhe punëtorëve të tjerë publik janë konkretisht PDK dhe AAK. Në qershor të 2017 drejtuesit e koalicionit të asaj kohe, PDK-AAK-Nisma, Kadri Veseli dhe Ramush Haradinaj, kishin nënshkruar memorandum mirëkuptimi me Sindikatën e Arsimit. Kur erdhën në pushtet u desh që për javë të tëra mësuesit të rrinin në grevë për Ligjin e pagave.

Ligji ishte miratuar në Kuvendin e Kosovës më 2 shkurt 2019, mes shumë kundërshtimeve nga disa sindikata të punëtorëve në sektorin publik. Ndonëse pas miratimit të tij në Kuvendin e Kosovës, shumë deputetë e patën cilësuar atë si një nga vendimet e mëdha, e madje edhe historik, për rregullimin e sistemit të shpërndarjes së pagave në sektorin publik, ndërkohë janë shtuar ankesat ndaj këtij ligji për mos-përfshirje të disa kategorive.

Ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe ish kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli patën deklaruar se me miratimin e këtij ligji janë respektuar standardet më të mira, por kështu nuk ndodhi.

Në momentin e fundit ligji u pezullua nga Kushtetuesja e cila më vonë, konkretisht me 30 qershor 2020 e ka shpallur të pavlefshëm. Sipas vendimit, ligji nuk është në përputhshmëri me 11 nene të Kushtetutës së Kosovës. Këta që sot akuzojnë për tri vjet kanë gënjyer për Ligjin e Pagave, nuk ishin të zotët vet. Ligji për Pagat i prezantuar nga qeveria Kurti ka lëshime, janë sindikatat dhe akterët tjerë përgjegjës dhe të thirrur për sugjerime, vërejtje etj, por jo opozita mashtruese.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat