Vërshime në Pejë, rrezikohen disa lokale

Peja

Vërshime në Pejë, rrezikohen disa lokale

Më: 19 janar 2023 Në ora: 10:38
Foto ilustrim

Si pasojë e reshjeve të dendura të shiut, sot në komunën e Pejës janë shkaktuar vërshime.

Nga vërshimet është përfshirë rruga “Bill Clinton” në qytetin e Pejës, ku disa lokale afër rrugës rrezikohen që të përmbyten.

Në këtë qytet, shiu ka depërtuar edhe brenda shkollës ekonomike “Ali Hadri”.

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, sot ka bërë të ditur se si pasojë e reshjeve të ditëve të fundit, sidomos në pjesën perëndimore, veriperëndimore dhe veriore të Kosovës, disa lumenjë kanë paraqitur disa vërshime të shpejta.

IHMK ka potencuar se situata e vështirësuar hidrometeorologjike pritet që të vazhdojë dhe gjatë ditëve në vijim. “Nivelet dhe prurjet e lumenjëve, pritet të ngriten dhe të shkaktojnë vërshime/përmbytje”, është bërë e ditur në njoftimin e Institutit Hidrometeorologjik të Kosovës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat