AAK: Aktet e tilla si largimi i flamujve turq në Prizren s’i kontribuojnë kohezionit shtetëror

Prizreni

AAK: Aktet e tilla si largimi i flamujve turq në Prizren s’i kontribuojnë kohezionit shtetëror

Më: 19 shkurt 2022 Në ora: 20:43
Foto ilustrim

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka ftuar autoritetet përgjegjëse që të veprojnë për të zbuluar motivet e largimit të flamujve kombëtarë turq në Prizren.

Kjo parti ka thënë se largimi i tyre nuk i përket karakterit të respektit që ndër shekuj kultivohet nga populli i Kosovës.

“Ky është një rast i izoluar, por duhet të thuhet zëshëm, që akte si ky nuk i kontribuojnë kohezionit shtetëror. Aq më tepër, ndaj një komuniteti, populli e vendi mik. Ky komunitet, përpos kontributit në shtetndërtim, është urë lidhëse në miqësinë me popullin e shtetin turk”.

Për këtë rast, më herët reagoi edhe ministri i Brendshëm, Xhelal Sveçla, i cili tha se të rinjtë që dyshohet se bënë këtë akt janë arrestuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat