Urtësia budiste na mëson se për të qenë të lumtur duhet të mësojmë të injorojmë shumë njerëz - Bota Sot
Urtësia budiste na mëson se për të qenë të lumtur duhet të mësojmë të injorojmë shumë njerëz

Religjion

Urtësia budiste na mëson se për të qenë të lumtur duhet të mësojmë të injorojmë shumë njerëz

Më: 17 korrik 2019 Në ora: 18:51
Ilustrim

Marrëdhëniet ndërpersonale janë një burim i madh kënaqësie dhe lumturie, por ato janë gjithashtu shkaku kryesor i pakënaqësisë. Nuk duhet të habitemi nga fakti se të gjitha fenomenet dhe situatat kanë dy anë, zakonisht kundërshtuese. Kështu, një nga çelësat e lumturisë është të mësojmë të injorojmë fjalët, qëndrimet dhe sjelljet e shumë njerëzve.

Në fakt, ka raste kur injorimi është çështje e shëndetit mendor, sepse ka qëndrime që mund të na destabilizojnë ose na pengojnë deri në pikën që na pengon të ecim përpara dhe të arrijmë potencialin tonë. Duke kuptuar se ne po ushqejmë marrëdhënie toksike, në të cilat ne vetë jemi viktimat kryesore, është hapi i parë për t’u çliruar nga rrjeta në të cilën kemi rënë.

Injorimi është një art

Thuhet se një herë, një njeri iu afrua Budës dhe, pa thënë asnjë fjalë, i pështyu në fytyrë. Dishepujt e tij u zemëruan.

Ananda, dishepulli më i afërt, e pyeti Budën:

– Më jepni leje për t’i dhënë këtij njeriu atë që meriton!

Buda e fshiu veten me qetësi dhe iu përgjigj Anandas:

– Jo. Do të flas me të.

Dhe, duke bashkuar pëllëmbët e duarve me nderim, i tha atij njeriu:

– Faleminderit. Me gjestin tuaj më lejove të shihja se zemërimi më la. Unë jam jashtëzakonisht mirënjohës. Gjesti juaj ka treguar gjithashtu se Ananda dhe dishepujt e tjerë ende mund të sulmohen nga zemërimi. Faleminderit! Ne ju jemi shumë mirënjohës!

Natyrisht, njeriu nuk po e besonte atë që dëgjoi, ndihej i zhvendosur dhe i shqetësuar. Kjo histori na tregon se çfarë do të thotë të injorojmë, një fjalë që shpesh ka një domethënie negative dhe mund të na bëjë të ndihemi “njerëz të këqij” për të injoruar të tjerët.

Injorimi do të thotë të mos lejosh fjalë, qëndrime dhe sjellje të dëmshme të të tjerëve për të ndikuar në balancën tonë të brendshme. Nuk është e nevojshme të përdorim dhunë të maskuar ose agresion, mjafton të krijojmë një zarf mbrojtës rreth nesh.

Ka të bëjë me të mësuarit të injorosh disa njerëz në kohë të caktuara dhe nuk është e nevojshme të largohesh prej tyre, pasi të gjithë kemi dritë dhe hije. Injorimi nuk është një formë e hakmarrjes ose një mënyrë për ta bërë tjetrin të ndjehet inferiore, është vetëm një mënyrë për t’u mbrojtur.

3 situatat që duhet t’i injoroni

Kritikat shkatërruese. Kur kritikat nuk janë të destinuara për të na ndihmuar të përmirësohemi, por vetëm për të na dekurajuar dhe të na bërë të ndihmi inferior, duhet t’i injorojmë. Mos lejoni që të tjerët t’iu gjykojnë ju pa e vënë veten në këpucët tuaja dhe mos lejoni që kritikat e tyre të dëmtojnë ty.

Veprimet e këqija. Nëse një person sillet keq me ju, mos lejoni që sjellja e tij të ndryshojë balancën tuaj psikologjike sepse atëherë ai do të ketë arritur qëllimin e tij. Nëse vëreni një veprim të keq, shqyrtoni pritjet tuaja rreth atij personi dhe vazhdoni më tej.

Manipulimet. Disa njerëz do të përpiqen t’ju kontrollojnë përmes manipulimit emocional. Është e rëndësishme që ju jeni të vetëdijshëm dhe të mësoni të shmangni komentet që ndikojnë në ndjenjat tuaja të përgjegjësisë, fajit apo edhe dashurisë dhe që u bëjnë të merrni vendime që në një situatë tjetër nuk do ti’ ndërmerrnit. Kur mësoni të injoroni këto komente, bëheni të lirë të vendosni për çdo hap në jetën tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat