Ju shqetësojnë këto simptoma? Keni mungesë magnezi! - Bota Sot
Ju shqetësojnë këto simptoma? Keni mungesë magnezi!

Shëndetësia

Ju shqetësojnë këto simptoma? Keni mungesë magnezi!

Më: 24 mars 2019 Në ora: 17:03
Foto ilustruese

Magnezi është një prej tyre, një mineral shumë i rëndësishëm për shumë procese biologjike të trupit tonë. Magnezi ndihmon në absorbimin e kalciumit nga trupi dhe luan rol të rëndësishëm për forcimin dhe formimin e kockave dhe dhëmbëve.

Kjo do të thotë se gjithë ata që janë në rrezik prej osteoporozës apo që vuajnë, duhet ta kenë të pranishëm. Po ashtu magnezi është një mineral thelbësor për të pasur nj zemër të shëndetshme, për të parandaluar trombozën dhe mpiksjen e gjakut.

Ndër të tjera magnezi lufton krizat e migrenës, ankthin, pagjumësinë, depresionin, kapsllëkun, sindromën premenstruale, lodhjen e pashpjegueshme, dhimbjet e shpinës, gastritin, kockat e brishta, gurët në veshka, luhatjet e humorit, si dhe mban në normë rrahjet e zemrës, shkruan noa.al.

Sasia e magnezit e nevojshme për nevojat e përditshme të një njeriu, janë rreth 330-400 mg në ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...