Ja përse gratë rrezikohen më shumë nga sëmundjet e veshkave - Bota Sot
Ja përse gratë rrezikohen më shumë nga sëmundjet e veshkave

Shëndetësia

Ja përse gratë rrezikohen më shumë nga sëmundjet e veshkave

Më: 25 mars 2019 Në ora: 23:01
Foto ilustruese

Kur një veshkë është dëmtuar ose nuk funksionon më, tjetra ende mund ta përballojë, por nëse kjo “rezervë” gjithashtu shkakton keqfunksionime, atëherë mund të jetë një shenjë e keqe, transmeton lajmi.net.

Sipas të dhënave më të fundit të vitit 2015 nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), sëmundja kronike e veshkave (CKD) prek rreth 10% të popullsisë së botës dhe është ndër 20 shkaqet kryesore të vdekjes.

Edhe pse gratë janë më të prira për zhvillimin e problemeve të veshkave, ka më shumë burra në dializë, pasi gratë priren të kujdesen më mirë për veten.

Prof Emeritus Kong shpjegon: “Kur femrat e kanë marrëdhënie seksuale, ato mund të jenë të ekspozuarandaj infeksioneve të traktit urinar (UTI) për shkak të uretrës së shkurtër”.

“Por jo të gjitha infeksionet e traktit urinar do të shndërrohen në sëmundje të veshkave, pasi varet nga sa larg (bie sistemi urinar) udhëtojnë bakteret”, deklaron tutje Kong.

Megjithatë, të qenit në dializë i bën gratë më pak të pëlleshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...