Me zbulimin e ri, kanceri në prostatë mund të shërohet brenda një jave - Bota Sot
Me zbulimin e ri, kanceri në prostatë mund të shërohet brenda një jave

Shëndetësia

Me zbulimin e ri, kanceri në prostatë mund të shërohet brenda një jave

Më: 20 shtator 2019 Në ora: 09:45
Ilustrim

Pacientët me kancer në prostatë mund të shërohen brenda një jave me trajtimin e ri i cili po zhvillohet.

Ekspertët kanë treguar se në testet të cilat janë duke i kryer të radioterapisë me doza të larta, tumorët po largohen brenda pak ditëve

Sipas tyre, ky tretman përveç se do të shpëtojë shumë jetë, faktikisht do t’iu kursejë agjencive shëndetësore dhe pacientëve miliona euro.

Trajtimi është duke u zhvilluar nga një ekip i ekspertëve britanikë, ndërkaq është forma më e shpejtë e terapisë që ka arritur kaq larg në testet klinike.

Kanceri i prostatës i prek 1 në 8 meshkuj, ndërkaq çdo vit diagnostikohen 50,000 raste të reja, ku dhjetëra mijëra njerëz vdesin në vit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...