Etja te fëmijët, një nga simptomat shqetësuese te prindërit rreth diabetit të tipit 1

Shëndetësia

Etja te fëmijët, një nga simptomat shqetësuese te prindërit rreth diabetit të tipit 1

Më: 29 dhjetor 2020 Në ora: 15:57
Ilustrim

Ekspertët shëndetësor e kanë të qartë se etja është një ndër shenjat e para të diabetit, mirëpo kjo çështje është e ndërlikuar kur pacienti është fëmijë.

Kjo pasi fëmijët konsumojnë shumë lëngje kur janë plotësisht të shëndetshëm shkruan VeryWellFamily.

Megjithatë, prindërit duhet të kenë parasysh rreth kësaj simptome dhe të konsultoheni me pediatrin.

Zakonisht, prindërit shqetësohen për diabetin e tipit 1 që fillon në fëmijëri dhe kërkon trajtimin përmes insulinës.

Diabeti i tipit 1, përpos që karakterizohet me etje dhe urinim të shpeshtë ka dhe simptoma tjera si ethe, kollë, të vjella apo dhimbje fyti.

Në qoftë së, fëmija juaj shfaq ndonjë nga simptomat e lartpërmendura ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj edhe nëse nuk ka të bëj me diabetin.Ato mund të shkaktohen nga kushte tjera mjekësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat