Si t’i hiqni njollat në fytyrë duke përdorur vetëm qepën

Shëndetësia

Si t’i hiqni njollat në fytyrë duke përdorur vetëm qepën

Më: 14 janar 2021 Në ora: 16:46
Foto ilustrim

Prodhimi i tepërt i melaninës është një shkak i zakonshëm i hiperpigmentimit.

Kjo mund të ndodhë pas ekspozimit në diell ose shtatzënisë kur nivelet e hormoneve tuaja kanë ndryshuar. Kjo është arsyeja pse mund të jetë e ndërlikuar nëse doni të hiqni qafe njollat e errëta. Por më poshtë ne do ju tregojmë një mënyrë të thjeshtë sesi mund t’i hiqni, duke përdorur qepën.

Qepa e kuqe mund të funksionojë si agjent zbardhues. Një studim ka treguar se qepa mund të bllokojë veprimet e qelizave që çojnë në pigmentim të tepërt. Në thelb, qepa mund të jetë një ilaç i mirë në shtëpi nëse doni të bëni njolla në fytyrën tuaj më pak të dukshme.

Merrni një qepë të kuqe dhe prijeni në copa sa më të vogla. Masën hidheni në një qese të zbrazët çaji. Qesen aplikojeni në zonat me njolla dhe lëreni lëngun në fytyrë për rreth 10 minuta. Pastaj lajeni fytyrën me ujë të vakët. Rezultatet do ju befasojnë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat