Bima që shëron miomën dhe cistat në mitër, por edhe shumë sëmundje të tjera

Shëndetësia

Bima që shëron miomën dhe cistat në mitër, por edhe shumë sëmundje të tjera

Më: 15 janar 2021 Në ora: 12:29
Foto Ilustrim

Në mjekësinë popullore përdoret shkaku i substancave që luftojnë inflamacionet. Përdoret në formë të lëngut, yndyrës, tinkturës. Është e pasur me taninë, vaj, acide.

Bima e quajtur bar veshi (lat. Sempervivum tectorum) është ilaç kundër sëmundjeve të veshit. Nëse këtë bimë e përzieni me mjaltë, atëherë shëron miomën dhe cistat në mitër. Të përzier me ujë të ngrohtë, kjo bimë me mjaltë, ulin temperaturën.

Çaji nga kjo bimë përdoret kundër ciklit të menstruacioneve me dhimbje, ngërçeve menstruale, diarresë dhe të thatit. Përgatitni 10 gramë të gjetheve të bimës dhe i vloni për 15 minuta në 250 ml ujë.

E lini të ftohet. Në mëngjes në bark të zbrazët e pini një gotë, e më pas çdo dorë nga një lugë të vogël.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat