5 shenjat e para se keni mungesë magnezi në trupin tuaj dhe ç’shkakton ai

Shëndetësia

5 shenjat e para se keni mungesë magnezi në trupin tuaj dhe ç’shkakton ai

Më: 28 janar 2021 Në ora: 07:08
Ilustrim

Mungesa e magnezit e njohur gjithashtu si hipomagnezemia është një problem shëndetësor shpesh i neglizhuar. Shkaqet e mungesës së magnezit variojnë nga marrja jo e përshtatshme dietike deri në humbjen e magnezit nga trupi.

Më poshtë ju sjellim 5 simptoma të mungesës së magnezit në trupin tuaj, të cilat duhet t’i shihni me vëmendje:

Rrahjet e parregullta të zemrës: Një nga simptomat e mungesës së magnezit është aritmia e zemrës, ose rrahjet e çrregullta të zemrës, të cilat mund të rrisin rrezikun e ndërlikimeve më serioze, të tilla si goditje në tru.

Lodhje dhe dobësia e muskujve: Mungesa e magnezit mund të shkaktojë lodhje ose dobësi të muskujve. Sidoqoftë, këto nuk janë shenja specifike nëse nuk shoqërohen nga simptoma të tjera.

Astma: Mungesa e magnezit është shoqëruar me astmë të rëndë. Sidoqoftë, roli i tij në zhvillimin e astmës nuk është kuptuar plotësisht.

Çrregullimet mendore: Mungesa e magnezit mund të shkaktojë mpirje mendore, mungesë emocionesh, delir, madje edhe gjendje kome. Shkencëtarët kanë sugjeruar që mungesa mund të shkaktojë edhe ankth, por asnjë provë e fortë nuk e mbështet këtë ide.

Shtrëngimet dhe ngërçet e muskujve: Shenjat e zakonshme të mungesës së magnezit përfshijnë shtrëngim të muskujve, dridhje dhe ngërçe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat