​Pse sulmet në zemër dhe goditjet në tru janë më të zakonshmet në mëngjes?

Shëndetësia

​Pse sulmet në zemër dhe goditjet në tru janë më të zakonshmet në mëngjes?

Më: 16 maj 2021 Në ora: 19:55
Ilustrim

Koha nga 6:30 deri në orën 9-10 është periudha në të cilën ndodhin më shpesh sulmet në zemër dhe goditjet në tru. Shkencëtarët kanë zbuluar pse herët në mëngjes ekziston rreziku më i madh i prishjes së rrjedhjes së gjakut në zemër ose në tru.

Në mëngjes niveli i proteinave që rrit rrezikun e krizave është në kulmin e tij. Është një proteinë që pengon ndarjen e mpiksjeve të gjakut - e cila është një nga shkaqet kryesore të sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

Në të njëjtën kohë, para zgjimit, temperatura e trupit dhe presioni rriten ndjeshëm dhe viskoziteti i gjakut është më i lartë, kështu që e gjithë kjo përpjekje për enët e dëmtuara të gjakut mund të rezultojë në një sulm.

Një ekip amerikan nga Spitali i Grave Brigham në Shëndetësinë dhe Qendrën Universitare të Shëndetit në Boston dhe Oregon zhvilluan prova mbi vullnetarë të shëndetshëm për dy javë. Qëllimi i studimit ishte të vlerësonte nëse rreziku i brendshëm në rritje ndikohet nga vetë ora e brendshme (fizike) apo nëse është një ndryshim fizik që ndodh nga ngritja nga shtrati dhe rritja e aktivitetit fizik.

Sidoqoftë, nivelet e larta të proteinave në mëngjes, janë fajtori kryesor për goditje në tru dhe sulm në zemër

Rezultatet e studimit treguan se trupi ose ora e brendshme kontribuon më së shumti në rritjen e rrezikut të problemeve të shëndetit kardiovaskular që ndodhin në mëngjes.

"Rezultatet tona tregojnë se sistemi cirkadian, pra ora e brendshme e trupit, kontribuon në rritjen e rrezikut të zvogëlimit të rrjedhës së gjakut, dmth goditje në tru dhe sulm në zemër", tha autori i studimit, Frank Scheer, drejtor i Kronobiologjisë në Spitalin e Grave.

Bashkautori i studimit Steven Shea, drejtor i Departamentit të Mjekësisë së Punës dhe Shkencës në Oregon, tha se ora e brendshme e njeriut shkakton nivele të larta të proteinave në mëngjes në PAI-1, pavarësisht nga sjellja ose aktivitetet specifike.

Studiuesit vërejnë se individë të shëndetshëm u përfshinë në studim. Nevojiten hulumtime të mëtejshme për të provuar se si ora e brendshme prek individët e prekshëm, të tillë si njerëzit e trashë, ata me diabet ose ata që vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare.

Kur bëhet fjalë për temperaturën e trupit, ajo bie gjatë gjumit, dhe njerëzit, temperatura e trupit e të cilave është më e ulët gjatë gjumit, flenë më thellë dhe janë më shumë gjumë. Kur çohemi në mëngjes, temperatura gradualisht rritet dhe ka një adrenalinë që rrit vigjilencën, e cila gjithashtu na përgatit për aktivitetet e përditshme.

Në të njëjtën kohë, niveli i kortizolit, një hormon që dihet se vepron kundër inflamacionit, gjithashtu rritet. Kjo shpjegon disi pse simptomat e një sëmundje të veçantë reumatike janë shumë më të forta në mëngjes herët, dhe në pjesën e vonë të mëngjesit gjendja me nyje të ngurta, të dhimbshme dhe reflekse përmirësohet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat