Kur është një 35-vjeçar më i rrezikuar nga diabeti dhe sulmi në zemër?

Shëndetësia

Kur është një 35-vjeçar më i rrezikuar nga diabeti dhe sulmi në zemër?

Më: 27 qershor 2021 Në ora: 10:23
Ilustrim

Indeksi i lartë i Masës Trupore (BMI) gjatë adoleshencës është një faktor i rëndësishëm rreziku për diabetin tip 2, sulmin e parakohshëm të zemrës dhe shëndetin përgjithësisht më të keq për të rriturit e rinj, pavarësisht BMI-së së tyre në moshë të rritur, sipas studimit të botuar në Journal of the American College of Cardiology .

Indeksi i Masës Trupore llogaritet bazuar në peshën dhe lartësinë dhe sipas rezultatit të të dyve ndahet në kategoritë e mëposhtme: personat me më pak se 18.5 kg/m2 konsiderohen nënpeshë, ata me 18.5 deri 24.9 konsiderohen peshë normale, ata me 25 deri në 29.9 konsiderohen mbipeshë , ndërsa ata me rezultat 30 ose më shumë konsiderohen mbipeshë.

Studiuesit analizuan rezultatet e BMI-z (dmth. Pesha relative e rregulluar për moshën dhe seksin e një fëmije) të 12,300 adoleshentëve me të dhëna pasuese 24-vjeçare nga Studimi Kombëtar i Shëndetit Afatgjatë nga adoleshenca deri në moshën e rritur. Pacientët në studim varionin nga mosha 11 deri në 18 vjeç dhe 51.4% ishin gra. Studiuesit kontrolluar faktorë të tillë si përkatësia etnike, gjinia, mosha, arsimi, të ardhurat familjare, pirja e duhanit dhe konsumimi i alkoolit, të gjithë këta u bazuan në raportet e vetë pjesëmarrësve.

Baza mesatare e BMI-së në studimin e tanishëm ishte 22.4 kg / m2 dhe secila njësi me rezultatin më të lartë të BMI në adoleshencë u shoqërua me një BMI më të lartë prej 4.17 kg / m2 në moshën e rritur në ndjekjen 24-vjeçare. Gjithashtu, BMI më i lartë në adoleshencë u shoqërua me një rritje prej 2.6% në shëndetin e përgjithshëm të dobët, si dhe me një rritje prej 8.8% të rrezikut të diabetit të tipit 2 dhe një rritje prej 0.8% të rrezikut të sulmit të zemrës së parakohshme në të rriturit e moshës 30 deri në 49 vjeç , pavarësisht të BMI-së së tyre si të rritur. Vihet re se ky studim është i pari në llojin e tij që dëshmon këtë marrëdhënie të anasjelltë te të rinjtë.

“Gjetja që BMI gjatë adoleshencës është një faktor rreziku për rezultate më të këqija shëndetësore në moshën e rritur, pavarësisht BMI pas 18, ka një ndikim të rëndësishëm në njohuritë që kemi në lidhje me fillimin e sëmundjes kardiovaskulare. Në rishikimin e këtyre gjetjeve, ofruesit e kujdesit shëndetësor duhet të marrin në konsideratë historinë e BMI kur vlerësojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe kronike ” , tha Jason M. Nagata, Asistent Profesor i Pediatrisë në Departamentin e Adoleshencës dhe Adoleshencës Mjekësisë në Universitetin e Kalifornisë. të studimit.

Studiuesit theksojnë se gjetjet mbështesin teorinë që të dy moshat e fillimit të mbipeshes dhe ekspozimi ndaj mbipeshes kontribuojnë në zhvillimin e rezistencës ndaj insulinës dhe aterosklerozës. Për të adresuar rezultatet negative të shëndetit, studiuesit rekomandojnë më shumë udhëzime dhe mbështetje nga pediatrit për pacientët.

“Studimi ynë sugjeron që adoleshenca është një periudhë e rëndësishme kohore për optimizmin e shëndetit dhe parandalimin e sulmeve të parakohshme të zemrës. “Pediatrit duhet të inkurajojnë adoleshentët të zhvillojnë zakone të shëndetshme, të tilla si aktiviteti fizik dhe një dietë e ekuilibruar”, përfundon Dr. Nagata.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat