Panxhari i fuqishëm, perime plot fibra, minerale dhe vitamina

Shëndetësia

Panxhari i fuqishëm, perime plot fibra, minerale dhe vitamina

Më: 12 tetor 2021 Në ora: 06:56
Foto ilustrim

Panxhari njihet për ngjyrën e mrekullueshme dhe shijen e tokës, dhe gjithashtu përmban një bollëk ushqyesish.

Në edicionin 2019 të Rishikimeve Kritike të Shkencës dhe Ushqimit të Ushqimit, studiuesit përcaktuan se njerëzit duhet të përfshijnë më shumë panxhar në dietën e tyre për shkak të përballueshmërisë së tij dhe përfitimeve të shumta shëndetësore.

Është një ushqim mjaft i fuqishëm që përbëhet kryesisht nga uji, por përmban shumë fibra dhe lëndë ushqyese si kalcium, magnez, kalium dhe vitaminë A.

Një nga efektet që do të përjetoni kur filloni të hani më shumë panxhar është vetitë antioksiduese dhe antinflamatore që vijnë nga pigmenti i kuq i errët, i njohur si betalain.

Enciklopedia e Ushqimit dhe Shëndetit thotë se ju mund të merrni betalain vetëm nga panxhari ose disa ekstrakte betalain. Gjithashtu gjendet në disa bimë dhe gjethe të tjera, por ato nuk janë të ngrënshme për njerëzit.

Sipas një artikulli në revistën Nutrients, betalaine është e lidhur me një reduktim të inflamacionit.

Studiuesit ishin aq të impresionuar me gjetjet e shëndetit të lidhura me panxharin, saqë ata vazhduan të shqyrtonin mundësinë e përdorimit të atij ushqimi ose ekstraktit të tij për të ndihmuar në luftimin e sëmundjeve inflamatore të mëlçisë dhe artritit.

Efektet pozitive të konsumimit të panxharit janë të rëndësishme, dhe e vetmja anë e njohur “negative” është se betalainët mund të rrisin ose ndryshojnë ngjyrën e urinës, sipas Klinikës Cleveland.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat