​Sa kohë mund të mbani qumështin dhe produktet e tjera të qumështit në frigorifer

Shëndetësia

​Sa kohë mund të mbani qumështin dhe produktet e tjera të qumështit në frigorifer

Më: 8 shkurt 2022 Në ora: 20:49
Foto ilustrim

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (USDA) monitoron produktet e qumështit dhe ata shpjeguan se sa kohë mund të mbani qumështin dhe produktet e tjera të qumështit në frigorifer.

Kosi duhet të ruhet në frigorifer në një temperaturë prej 4.4 gradë Celsius dhe mund të zgjasë deri në shtatë ditë. Nëse e ngrini, mund të zgjasë deri në dy muaj.

Djathërat e butë mund të ruhen në frigorifer për një javë, por ngrirja e produkteve të tilla nuk rekomandohet. Nga ana tjetër, djathi i fortë mund të ruhen për gjashtë muaj pa u hapur. Pasi t'i hapni ato, mund t'i mbani në frigorifer nga tre deri në katër muaj. Nëse i ngrini, ato do të zgjasin rreth gjashtë muaj.

Qumështi mund të ruhet në frigorifer për shtatë ditë, dhe në frigorifer nga një deri në tre javë, sipas USDA.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat