Bima që duhet ta mbani në shtëpi: Shëron bronhitin, dhimbjet e fytit, sinusin dhe problemet me tretjen

Shëndetësia

Bima që duhet ta mbani në shtëpi: Shëron bronhitin, dhimbjet e fytit, sinusin dhe problemet me tretjen

Më: 16 shkurt 2022 Në ora: 11:55
Foto ilustrim

Vaji i lavanderit quhet edhe “nëna e të gjithë vajrave esencialë”.

Përveç kësaj, kjo bimë e mrekullueshme ndihmon në zbutjen e shumë sëmundjeve, transmeton portal arbresh.info

Nga kjo bimë prodhohen çajra, vajra esencialë, pika, banja, zbutës të rrobave, por përdoret edhe për thithje. Vaji esencial i livandës nuk ka efekte të dëmshme, mund të përdoret si nga të moshuarit ashtu edhe nga të rinjtë dhe është efektiv për shumë sëmundje dhe sëmundje.

Cilat janë përfitimet shëndetësore të saj?

Nëse nuk e dinit, lavender është një aleat i shkëlqyeshëm në luftën kundër alergjive, astmës, bronhitit, migrenës, dhimbjes së kokës, depresionit, stresit, sistemit tretës, etj.

Gjithashtu ka veti antiseptike.

Vaji i lavanderit mund të jetë dezinfektues i shkëlqyeshëm dhe një zëvendësues i mirë i alkooliy. Përveç kësaj, livando mund të qetësojë lëkurën e irrituar dhe për këtë arsye rekomandohet si një ilaç natyral për lëkurën e yndyrshme, aknet, psoriazën, ekzemën dhe dermatitin. Kur përzihet me barishte të tjera si kamomili ose rozmarina, efekti i saj rritet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat