Kafja nuk është e vetmja gjë që mund të ndihmojë kundër presionit të lartë të gjakut

Shëndetësia

Kafja nuk është e vetmja gjë që mund të ndihmojë kundër presionit të lartë të gjakut

Më: 11 mars 2022 Në ora: 18:02
Foto ilustrim

Presioni i lartë i gjakut është shumë më i zakonshëm se presioni i ulët i gjakut. Dhe kjo është mjaft e logjikshme: hipertensioni (presioni i lartë kronik i gjakut) klasifikohet si një gjendje patologjike që rrit ndjeshëm rrezikun e sulmit në zemër, goditjes në tru dhe sëmundjeve të tjera të rënda.

Hipotensioni (presioni i ulët kronik i gjakut) është vetëm një karakteristikë e trupit, siklet që, nëse është e nevojshme, mund të korrigjohet lehtësisht me ndihmën e dietës. Çfarë duhet të hani dhe pini nëse keni presion të ulët të gjakut për të përmirësuar mirëqenien tuaj.

Këshilla më e zakonshme për zgjidhjen e problemit të presionit të ulët të gjakut që të gjithë e dinë është se duhet të pini më shumë kafe. Kafeina vërtet ndihmon në rritjen e presionit të gjakut, tonifikon dhe përmirëson mirëqenien. Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend dy gjëra këtu.

Para së gjithash, edhe nëse kafeina ju ndihmon të rrisni presionin e gjakut, nuk duhet të harroni ndjenjën e masës. Kafeina e tepërt është plot me shumë pasoja të pakëndshme për organizmin, ndaj përpiquni të mos pini më shumë se 2 filxhanë në ditë.

Së dyti, kafeina është mjaft e varur dhe ndalon tonifikimin e trupit. Kjo është arsyeja pse ju nuk duhet të kënaqeni me shumë kafeinë – përndryshe ajo do të ndalojë së punuari tek ju. Ndër ushqimet e rëndësishme për dietën e pacientëve me hipotension, mjekët nxjerrin peshk me vaj të paktën 3 herë në javë dhe mundësisht më shpesh. Jo vetëm që rrit presionin e gjakut, por gjithashtu forcon të gjithë trupin: nga muskujt dhe kockat tek truri dhe zemra.

Në listën e rekomandimeve përfshihen edhe ushqimet që përmbajnë niseshte – është e rëndësishme që niseshteja të jetë e qëndrueshme, përndryshe një dietë e tillë do të sjellë kilogramë shtesë në vend të përfitimeve shëndetësore.

Mjekët rekomandojnë që pacientët me hipotension të hanë 500 g fruta dhe 500 g perime në ditë – këshilla duket banale, por ndihmon në normalizimin e mirëqenies. Një ilaç tjetër i shkëlqyeshëm është çokollata e zezë, por duhet ta trajtoni me më shumë kujdes dhe të mos hani më shumë se 30 g në ditë.

Ushqimet e kripura janë të shkëlqyera për hipotensionin: natriumi lidh ujin në trup, gjë që rrit vëllimin e gjakut dhe, si rezultat, rrit presionin e gjakut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat