Pini duhan dhe dhëmbët tuaj janë të verdhë? Rikthejeni bardhësinë e tyre me këtë mrekulli të natyrës

Shëndetësia

Pini duhan dhe dhëmbët tuaj janë të verdhë? Rikthejeni bardhësinë e tyre me këtë mrekulli të natyrës

Më: 1 prill 2022 Në ora: 20:18
Foto ilustrim

Receta nuk mund të jetë më e thjeshtë, rezultatet janë të dukshme në një javë

Dhëmbët e verdhë mundojnë shumë duhanpirës, veçanërisht ata që nuk mund ta imagjinojnë rutinën e përditshme pa cigare (dhe kafe).

Por në vend që të shpenzoni para për procedurat dentare, ndonjëherë është mirë të merrni dhurata nga natyra.

Një prej tyre është shafrani i Indisë  (kurkuma) dhe, përveç zbardhjes së dhëmbëve, është një antiseptik i shkëlqyer dhe antibiotik natyral, ndaj trajton plagët në zgavrën e gojës, inflamacionet dhe ndihmon te gjakrrjedhja e mishrave të dhëmbëve.

Rezultatet duhet të jenë të dukshme pas një jave, kurse receta është vërtet e thjeshtë:

1. Për fillim, merrni pak pluhur shafrani (rreth 1/4 e lugës së çajit).

2. Zhytni një furçë dhëmbësh në një lugë dhe lani dhëmbët në mënyrën e zakonshme.

3. Pasi të keni larë dhëmbët, mos e shpëlani menjëherë gojën, por lëreni këtë pastë të ‘bëjë mrekulli’ për tre deri në pesë minuta.

4. Pas kësaj duhet të lani dhëmbët tërësisht, më saktë çdo sasi e shafranit që ju ka ngecur mes dhëmbëve.

Kjo recetë mund të pasurohet edhe me disa pika vaj ulliri, të cilat i shtoni në përzierje siç u shpjegua më sipër.

Kthejani buzëqeshjes tuaj shkëlqimin e vjetër! 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat