Zbulohet një variant i ri i Covid, OBSH: Mund të jetë më i transmetueshëm se çdo lloj tjetër

Shëndetësia

Zbulohet një variant i ri i Covid, OBSH: Mund të jetë më i transmetueshëm se çdo lloj tjetër

Më: 3 prill 2022 Në ora: 20:10
Ilustrim

Organizata Botërore e Shëndetësisë njoftoi se një variant i ri Covid është zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar. Mutanti i ri, i quajtur XE, mund të jetë më i transmetueshëm se çdo lloj i COVID-19, tha organi shëndetësor.

XE është një "rekombinant" i cili është një mutacion i shtameve BA'1 dhe BA.2 Omicron. Mutacionet rekombinante shfaqen kur një pacient infektohet nga variante të shumta të Covid. Variantet përziejnë materialin e tyre gjenetik gjatë riprodhimit dhe formojnë një mutacion të ri, thanë ekspertët britanikë në një punim të botuar në British Medical Journal.

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se mutacioni i ri XE duket se është 10% më i transmetueshëm se nënvarianti BA.2 i Omicron.

"Vlerësimet e hershme tregojnë një avantazh të normës së rritjes së komunitetit prej 10% në krahasim me BA.2, megjithatë, ky zbulim kërkon konfirmim të mëtejshëm," shtoi organi global i shëndetit.

Ndërkohë, nënvarianti BA.2 i Omicron po përhapet me shpejtësi në të gjithë globin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat