Fëmijët vegjetarianë apo ata që hanë mish/ Kush rritet më shpejt!

Shëndetësia

Fëmijët vegjetarianë apo ata që hanë mish/ Kush rritet më shpejt!

Më: 16 maj 2022 Në ora: 06:57
Ilustrim

Numri i njerëzve që kalojnë në konsumimin e dietave me bazë bimore po rritet në mbarë botën. Gjatë viteve të fundit, ne kemi parë një popullaritet në rritje të alternativave të mishit me bazë bimore, të tilla si tofu, tempeh, seitan, quorn, jackfruit jeshil dhe plot të tjera.

Prindërit që kanë kaluar në dietën vegjetariane po inkurajojnë gjithashtu fëmijët e tyre të konsumojnë më shumë ushqime me bazë bimore. Megjithatë, pak studime kanë vlerësuar ndikimin e dietave vegjetariane në rritjen e fëmijërisë dhe statusin ushqyes. A do të kenë rritje më të mirë fëmijët që hanë mish sesa ata me dietë vegjetariane?

Një studim i publikuar së fundmi në Pediatrics zbuloi se fëmijët që kanë një dietë vegjetariane kanë masa të ngjashme të rritjes dhe të ushqyerit në krahasim me fëmijët që konsumojnë dieta jo vegjetariane. Megjithatë, studimi zbuloi gjithashtu se dieta vegjetariane ishte e lidhur me shanse më të larta të nënpeshës, duke nënvizuar nevojën për planifikim të kujdesshëm të dietës për fëmijët nënpeshë kur merren parasysh dietat vegjetariane.

Studiuesit në Spitalin St. Michael's të Unity Health Toronto studiuan modelin e dietës (statusi vegjetarian ose statusi jovegjetarian) tek gati 9,000 fëmijë kanadezë të moshës gjashtë muajsh deri në tetë vjeç. Gjetjet treguan se fëmijët që kishin një dietë vegjetariane kishin indeks mesatar të masës trupore (BMI), gjatësi, hekur, vitaminë D dhe nivele të kolesterolit në krahasim me ata që konsumonin mish.

Por studiuesit zbuluan gjithashtu se fëmijët me një dietë vegjetariane kishin pothuajse dyfish më shumë gjasa për të qenë nënpeshë, e cila përcaktohet si nën përqindjen e tretë për BMI.

Studiuesit vunë në dukje se nënpesha është një tregues i nënushqyerjes dhe mund të jetë një shenjë se cilësia e dietës së fëmijës nuk po plotëson nevojat ushqyese të tij për të mbështetur rritjen normale.

Prandaj, për fëmijët që ndjekin një dietë vegjetariane, studiuesit theksuan aksesin tek ofruesit e kujdesit shëndetësor të cilët mund të ofrojnë monitorim të rritjes, edukim dhe udhëzime për të mbështetur rritjen dhe ushqimin e tyre.

Dr. Maguire, i cili është gjithashtu një shkencëtar në Qendrën MAP për Zgjidhjet Urbane të Shëndetit në Spitalin St. Michael, arriti në përfundimin se dietat vegjetariane duket se janë të përshtatshme për shumicën e fëmijëve.

Në komentin e tyre përmbyllës, studiuesit vunë në dukje se dietat vegjetariane vijnë në shumë forma dhe cilësia e dietës individuale mund të jetë mjaft e rëndësishme për rritjen dhe rezultatet ushqyese. Një nga kufizimet e studimit të tyre është se ata nuk vlerësuan cilësinë e dietave vegjetariane. Kështu, ata theksuan nevojën për kërkime të mëtejshme për të shqyrtuar cilësinë e dietave vegjetariane në fëmijëri dhe efektet e tyre në rritjen e fëmijëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat