Jeni gjithmonë të lodhur? Një nga arsyet mund të jetë kjo mungesë!

Shëndetësia

Jeni gjithmonë të lodhur? Një nga arsyet mund të jetë kjo mungesë!

Më: 24 maj 2022 Në ora: 22:34
Foto ilustrim

Nëse lodhja është diçka që e keni përjetuar për një kohë të gjatë, patjetër që ia vlen të rezervoni pak kohë me mjekun tuaj, i cili mund të bëjë teste për të parë nëse keni mungesë të një lëndë ushqyese specifike. Për shembull, mungesa e hekurit mund të çojë në lodhje. Dietologia Lindsey Klein, thotë se ka një lëndë tjetër ushqyese që luan një rol në parandalimin e lodhjes: fibrat.

"Megjithëse fibrat nuk ofrojnë energji, ato ndihmojnë në rregullimin e energjisë," thotë ajo. Këtu, ajo shpjegon më shumë se çfarë do të thotë kjo dhe jep këshillat e saj më të mira për të ngrënë e për të shmangur lodhjen.
Lidhja fibër-lodhje

Kur bëhet fjalë për të shmangur lodhjen, ushqyesit e parë që shumica e njerëzve mendojnë janë proteinat dhe yndyrat e shëndetshme. Kjo nuk është e gabuar—këto dy lëndë ushqyese janë jashtëzakonisht të rëndësishme në sigurimin e trupit me energji—por Klein thotë se do të ishte gabim të thuhej se fibrat nuk janë gjithashtu një pjesë e enigmës. Ajo shpjegon se megjithëse fibra konsiderohet pa kalori (ose pa energji), ekziston një lloj specifik i fibrave, fibra e tretshme, që siguron energji për bakteret në zorrë për të prodhuar acide yndyrore me zinxhir të shkurtër.

"Trupi juaj më pas mund t'i përdorë ato acide yndyrore me zinxhir të shkurtër për energji për zorrën e trashë," thotë ajo.
Ekzistojnë dy lloje fibrash, të tretshme dhe të patretshme. Burimet kryesore të fibrave të patretshme janë lëndët e para nga frutat dhe perimet dhe ndihmojnë në shtimin e jashtëqitjes.

Fibrat e tretshme, nga ana tjetër, mund të gjenden në ushqime të tilla si tërshëra, fasulet, thjerrëzat, perimet, frutat dhe drithërat. Kelin shpjegon se fibra e tretshme thith ujin, bymehet dhe krijon një substancë të ngjashme me xhel që ndihmon sistemin tretës.

"Kur fibra e tretshme është në sistem, ajo ngadalëson shkallën që sheqeri hyn në qeliza. Kjo ndihmon për të mbajtur të qëndrueshme nivelet e sheqerit në gjak."

Pa fibra të tretshme, Klein thotë se nivelet e sheqerit në gjak priren të rriten dhe të bien, gjë që mund të çojë në luhatje të ngjashme të trazuara në nivelet tuaja të energjisë. 

“Fibrat janë gjithashtu mbushëse dhe kanë një efekt ngopës", thotë Klein. "Kjo do të thotë më pak uri dhe më shumë aftësi për t'u fokusuar në detyra të tjera. Kur i siguroni trupit tuaj kalori dhe fibra të mjaftueshme, truri juaj nuk do të mendojë "kur është vakti im i radhës". Do të lejojë përqendrimin në momentin aktual”.

Çfarë duhet të hani për të shmangur lodhjen

Në përgjithësi, rekomandohet të synoni të hani 25 gram fibra në ditë. Por mbani mend, proteinat dhe yndyrnat e shëndetshme janë gjithashtu jashtëzakonisht të rëndësishme për të shmangur lodhjen. Keni nevojë për disa shembuj se si duket saktësisht? Ja disa ide:

1. Dardha me djathë rikota, mjaltë dhe kanellë
2. Hurma të thata me gjalpë kikiriku
3. Avokado në bukë gruri integral, feta molle, djathë feta, mjaltë dhe rukola

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat