Depresioni mund t’ju shkatërrojë jetën, këshilla si ta evitoni

Shëndetësia

Depresioni mund t’ju shkatërrojë jetën, këshilla si ta evitoni

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 18:43
Foto ilustrim

Ajo që është e rëndësishme të kuptohet, është se depresioni është një gjendje relativisht e zakonshme dhe për fat të mirë e shërueshme. Edhe njerëzit në dukje më të fortë mund të përjetojnë gjendje të ngjashme shpirtërore, kështu që nëse ndiheni të dëshpëruar nuk duhet ta fajësoni veten dhe as ta nënvlerësoni atë si qenie njerëzore sepse mund t’i ndodhë çdokujt. Në këto raste është thelbësore të jesh në gjendje të veprosh për ta luftuar këtë patologji dhe për t’u kthyer në një gjendje të shëndetshme psiko-emocionale. Për ta bërë këtë, thjesht ndiqni disa këshilla të thjeshta që do të përpiqemi t’i ilustrojmë.

Disa këshilla për të mposhtur depresionin

Megjithëse ka shkallë të ndryshme të kësaj patologjie, ka disa tipare të zakonshme që më pas do të bëhen pak a shumë të dukshme dhe serioze në varësi të situatës. Për shembull, një nga simptomat më të zakonshme është tendenca për izolim: ata që vuajnë nga depresioni shpesh zgjedhin të kalojnë shumë kohë vetëm jo sepse janë rehat me veten e tyre, por sepse nuk duan të shohin njerëz të tjerë. Për më tepër, është e rëndësishme të merret në konsideratë që simptomat depresive shpesh ndodhin së bashku me gjendje të forta ankthi, gjë që e bën edhe më të vështirë largimin nga shtëpia dhe qëndrimin pranë njerëzve të tjerë.

Depresioni përfshin gjithashtu një rënie të vetëvlerësimit të dikujt dhe për këtë arsye një mosbesim të fortë ndaj aftësive të tij, ndihet sikur është i mbingarkuar nga ngjarjet dhe absolutisht i paaftë për të reaguar në mënyrë të përshtatshme.Në fazat më të rënda të depresionit shpesh ndodh që pacienti të vendosë të ndalojë komunikimin me qeniet e tjera njerëzore. Në total duhet të mbani mend se ka rreth 350 milion njerëz që akuzojnë këtë patologji në botë, kështu që nuk keni pse të ndiheni vetëm, shumë të tjerë e kuptojnë atë që ndjeni. Sado paradoksale të duket, mënyrat më të mira për të shpëtuar nga depresioni janë të gjitha të natyrshme në një mënyrë jetese të shëndetshme dhe të ekuilibruar: në fakt është pak a shumë si të thuash që për t’u rikuperuar nga ethet thjesht duhet të ndaloni së paturi, por për depresionin nëse përpiqesh vërtet të bësh një jetë më të mirë, do të ndihesh më mirë.

Një mënyrë e mirë për të bërë të gjitha këto është t’i përkushtohesh aktiviteteve të afta për të thithur të gjithë vëmendjen tënde: duke studiuar një art ose një lëndë të caktuar ose, edhe më mirë, një aktivitet fizik. Në veçanti, kjo e fundit duket se sjell përfitimet më të mëdha pasi lejon gjithashtu që ajo të përdoret si një valvul lehtësues fizike. Një gjë tjetër që mund ta vini në praktikë është të shkruani gjendjet shpirtërore. Edhe në këtë rast mund të duket paradoksale, por duke parë në të zezën mbi të bardhë dhe atë që ndieni, do t’ju ndihmojë t’i jepni asaj peshën e duhur: vështirësitë që më parë dukeshin të pakapërcyeshme, bërë më herët me shkrim, bëhen të papërfillshme ose të pamenaxhueshme. Në çdo rast, nuk duhet të mbingarkoheni kurrë nga gjendjet negative, përpiquni të mendoni pozitivisht dhe ta jetoni plotësisht çdo ditë. As mos kini frikë t’i hapeni një miku, sepse është një nga terapitë më të mira: të tregoni përvojën dhe frikën tuaj mund t’ju bëjë vetëm mirë. Gjithmonë do të ketë diçka negative në botë dhe diçka të aftë për t’ju bërë të ndiheni keq, por nuk ka pse të jetë endemike. Kur gjendja juaj e ankthit ose depresionit fillon të jetë shumë e rëndë për t’u duruar, ju rekomandojmë që të mos humbni kohë dhe të kontaktoni menjëherë një psikoterapist.  

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat