4 mënyra për të balancuar hormonet tuaja femërore – nga yndyra, deri te marrja e suplementeve të duhura

Shëndetësia

4 mënyra për të balancuar hormonet tuaja femërore – nga yndyra, deri te marrja e suplementeve të duhura

Më: 9 gusht 2022 Në ora: 13:28
Foto ilustrim

Hormonet – nuk mund të jetoni me to, por nuk mund të jetoni edhe pa to. Ne shpesh nuk e kuptojmë shkallën në të cilën zakonet tona të përditshme ndikojnë në shëndetin tonë hormonal. Një dietë e çekuilibruar apo edhe praktikat e jetesës së dobët luajnë një rol të rëndësishëm në mënyrën se si funksionojnë hormonet tona, gjë që shpesh rezulton në disa çekuilibrime që çojnë në kushte të ndryshme. 

# 1 – Filloni ditën tuaj me yndyrë

Të kesh një lugë vaj kokosi ose gjalpë organik është një nga mënyrat më të mira për të nisur ditën. Shumë njerëz priren ta fillojnë mëngjesin e tyre me një tas me fruta dhe ndërsa beson se nuk është gjë e keqe, ajo kontribuon në kaosin hormonal. “Një gjë që është shumë e zakonshme tek gratë që kanë të gjitha këto probleme është ndjeshmëria ndaj insulinës ose rritja e tepërt e sheqerit në gjak gjatë ditës. 

# 2 – Konsumoni fara të ndryshme

Një mënyrë tjetër e shkëlqyer për të balancuar hormonet tuaja në mënyrë natyrale është cikli i farës. “Në gjysmën e parë të ciklit tonë menstrual, ne sekretojmë më shumë estrogjen dhe në gjysmën e dytë sekretojmë më shumë progesterone,” thotë ajo. Çelësi është të konsumoni ushqime që do të ndihmojnë në balancimin e hormoneve dhe prodhimin e tyre në përmasat e duhura. “Nëse keni një cikël 30 ditor, konsumoni fara liri dhe fara kungulli në fazën folikulare. Në gjysmën e dytë të ciklit tuaj, konsumoni farat e lulediellit dhe susamit. Kjo do të balancojë respektivisht nivelet e estrogjenit dhe progesteronit.”

# 3 – Përqendrohuni në shëndetin tuaj të zorrëve

Çdo gjë është e lidhur me zorrën tuaj dhe me mënyrën se si ndihet, prandaj është e rëndësishme ta mbani atë të shëndetshëm. Hiqni dorë nga ushqimet që mund të shkaktojnë inflamacion të shkallës së ulët ose mund të nxisin zorrën tuaj. 

# 4 – Përqendrohuni në mirëqenien tuaj emocionale

Së fundmi dhe më e rëndësishmja, mbani në radhë të parë mirëqenien tuaj mendore. “Kur përpiqemi të shërojmë veten, shpesh harrojmë se trupi ynë është në të vërtetë një përfaqësim i mendimeve, ndjenjave dhe emocioneve tona. Është shkaku i saj dhe jo efekti.” Ajo sugjeron të bëni gjëra që ju bëjnë vërtet të lumtur për t’ju ndihmuar të shëroheni. “Ajo është kur në të vërtetë kaloni në modalitetin e pushimit dhe relaksimit.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat