Ata që flenë vonë kanë një rrezik më të madh për problemet me zemrën

Shëndetësia

Ata që flenë vonë kanë një rrezik më të madh për problemet me zemrën

Më: 29 shtator 2022 Në ora: 06:12
Foto ilustrim

Parandalimi parësor është një nga mjetet kryesore për të luftuar sëmundjet kardiovaskulare, një nga shkaqet kryesore të vdekshmërisë në botë. Hulumtimet në fakt kanë treguar se duke minimizuar faktorët e rrezikut “të modifikueshëm” (hipertensioni, obeziteti, diabeti, duhanpirja, hiperkolesterolemia etj.), nëpërmjet ndryshimit të stilit të jetesës dhe dietës, zvogëlohet ndjeshëm mundësia e prekjes nga këto sëmundje. Ndër faktorët e “modifikueshëm” është edhe gjumi, për të cilin ende flitet pak, por që kontribuon në mënyrë të rëndësishme për shëndetin e zemrës dhe të organizmit në përgjithësi.

Cikli i zgjimit/gjumit ndikon në metabolizmin e yndyrës

Analiza e të dhënave zbuloi ndryshime në metabolizmin midis dy grupeve në metabolizëm, duke ndikuar në preferencën e trupit për burimet e energjisë. Në veçanti, studiuesit zbuluan se “të zgjohen herët” (ata që preferojnë të jenë aktivë në mëngjes) mbështeten më shumë në konsumin e yndyrës si burim energjie. Nga ana tjetër, njerëzit e natës kanë një aftësi të reduktuar për të përdorur yndyrën për energji në pushim dhe gjatë stërvitjes, që do të thotë se kjo e fundit mund të grumbullohet në trup dhe të rrisë rrezikun e diabetit të tipit 2 (të shkaktuar nga dieta, mbipesha). dhe obeziteti, dhe për këtë arsye kërkon një ndërhyrje në dietë dhe stilin e jetesës) dhe sëmundjet kardiovaskulare. Ky vëzhgim sugjeron se si ritmet cirkadiane mund të ndikojnë në shëndetin tonë.

Ata që flenë vonë kanë një rrezik në rritje të diabetit kardiovaskular dhe të tipit 2

Ndryshimet e vërejtura në metabolizmin e yndyrës midis ‘ngritësve të hershëm’ dhe ‘të natës’ tregojnë se ritmi cirkadian i trupit (cikli i zgjimit/gjumit) mund të ndikojë në mënyrën se si trupat përdorin insulinën, për të nxitur marrjen e glukozës dhe kështu përdorimin e energjisë. “Një aftësi e ndjeshme ose e reduktuar për t’iu përgjigjur hormonit insulinë ka implikime të rëndësishme për shëndetin tonë,” tha Malin. Nga ana tjetër, nokturnet u zbuluan se ishin rezistente ndaj insulinës, një gjendje në të cilën glukoza (burimi kryesor i energjisë për organizmin që vjen nga dieta) nuk mund të absorbohet nga qelizat në përgjigje të veprimit të ushtruar nga hormoni insulinë. , dhe mbetet në gjak. Kjo sugjeron që trupat e tyre kërkojnë më shumë insulinë për të ulur nivelet e glukozës në gjak dhe trupat e tyre preferojnë karbohidratet si një burim energjie mbi yndyrën. Aftësia e reduktuar e këtij grupi për t’iu përgjigjur insulinës për të nxitur përdorimin e karburantit mund të jetë e dëmshme pasi rrit rrezikun e diabetit të tipit 2 dhe/ose sëmundjeve të zemrës.

“Ngritësit e hershëm” janë më aktivë, “natën” më të ulur

Më në fund, studiuesit zbuluan se “të zgjuarit e hershëm” janë më aktivë gjatë ditës me nivele më të larta të kapacitetit aerobik se sa “të natës”. Nga ana tjetër, këto të fundit kanë nivele më të ulëta të kapacitetit aerobik, dhe janë më të ulur gjatë ditës. “Megjithatë – përfunduan studiuesit – nevojiten kërkime të mëtejshme për të shqyrtuar më mirë lidhjen midis kronotipit, ushtrimeve fizike dhe përshtatjes metabolike”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat