​Kanceri i gjirit, më 28 tetor mbahet manifestimi "Zbulimi i hershëm - mbijetesë"

Shëndetësia

​Kanceri i gjirit, më 28 tetor mbahet manifestimi "Zbulimi i hershëm - mbijetesë"

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 22:53
Ilustrim

Me rastin e muajit ndërkombëtar të luftës kundër kancerit të gjirit, Qendra Kosovare për Luftimin e Kancerit të Gjirit "Jeta/Vita", për herë të 16-të, organizon aktivitete në gjithë vendin, ndërsa në Prishtinë, nën përkujdesjen e presidentes Vjosa Osmani organizohet manifestimi i tradicional informativo-kulturor me moto "Zbulimi i hershëm - mbijetesë", më 28 tetor në ora 12:00 para Teatrit Kombëtar.

Gjatë këtij muaji, në bashkëpunim me Shoqatën e Onkologëve të Kosovës do të organizohen punëtori interaktive nëpër disa Universitete të Kosovës, me ç' rast para studenteve do të ligjërojnë mjekët-ekspertë.

Gjithashtu JETA-VITA gjatë muajit tetor do të shpërndajë falas për 100 paciente paruke, gjoksore dhe proteza.

Ndërgjegjësimi dhe diagnostikimi i hershëm janë faktorë kyç që ndihmojnë në fitimin e betejës kundër kancerit. Të dhënat shkencore flasin se një nga veçoritë e betejës kundër kancerit lidhet me kujdesin që i kushtojmë shëndetit në çdo fazë të jetës, vetkontrolleve të shpeshta dhe vizitave të rregullta mjekësore.

Fushatat senzibilizuese kanë ndikuar rritjen e ndjeshme të numrit të rasteve të grave, të cilat falë informacioneve, vetëkontrolleve e kontrolleve të rregullta mjekësore e zbulojnë sëmundjen në faza fillestare.

Në Kosovë çdo vit zbulohen rreth 400 raste të reja me kancer të gjirit. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat