Fëmijët që dyshojnë në identitetin e tyre gjinor hyjnë më herët në fazën e pubertetit

Shëndetësia

Fëmijët që dyshojnë në identitetin e tyre gjinor hyjnë më herët në fazën e pubertetit

Më: 28 nëntor 2022 Në ora: 16:20
Foto ilustrim

Një studim i ri nga Universiteti Aarhus tregon se fëmijët që kanë shprehur dëshirën në moshën 11-vjeçare për të qenë një gjini tjetër, hyjnë në pubertet më herët se moshatarët e tyre.

Studimi, i cili është një nga të parët në botë që shqyrtoi korrelacionin midis dëshirës së fëmijëve për të qenë gjinia e kundërt dhe zhvillimit të tyre në pubertet, u ndërmorë si pjesë e projektit kërkimor “Better Health for Generations” (BSIG), i cili ka monitoroi 100,000 shtatzani dhe lindje të grave daneze, si dhe rritjen dhe zhvillimin e fëmijëve të tyre, që nga viti 1996.

Në studim, fëmijët u pyetën në moshën 11-vjeçare për një dëshirë të mundshme për të qenë gjinia e kundërt. Ky informacion u kombinua më pas me të dhënat në të cilat, çdo gjashtë muaj, fëmijët raportuan fazën e tyre aktuale në momente të ndryshme piketa të pubertetit. Në moshën 11-vjeçare, rreth 5% e fëmijëve në studim raportuan një dëshirë të pjesshme ose të plotë për të qenë gjinia e kundërt.

“Rezultatet tregojnë se fëmijët që në moshën 11-vjeçare raportuan dëshirën për të qenë gjinia e kundërt kishin tendencë të shkonin në pubertet përpara fëmijëve që nuk kishin shprehur dëshirën për të ndryshuar gjininë. Në studim, si djemtë ashtu edhe vajzat e caktuara për lindje me një dëshirë të mëparshme të shprehur për të ndryshuar gjininë hynë në pubertet rreth dy muaj më herët se bashkëmoshatarët e tyre, “thotë Anne Hjorth Thomsen.

Anne Hjorth Thomsen thekson se nevojiten më shumë kërkime përpara se të nxirren përfundime përfundimtare, por është e rëndësishme që stafi shëndetësor të jetë i vetëdijshëm për zhvillimin e mëparshëm të pubertetit të fëmijëve.

“Profesionistët e shëndetit mund të ndeshen me një dëshirë për të ngadalësuar pubertetin, sepse fëmija mund të mos ndihet rehat në trupin e tij, ose të mos jetë në gjendje të identifikohet me të. Prandaj është e rëndësishme që profesionistët e kujdesit shëndetësor të kenë njohuri bazë për zhvillimin e pubertetit të fëmijëve, në mënyrë që trajtimi të mund të aplikohet në kohën e duhur.”

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat