Terapia e rërës kundër reumatizmës

Shëndetësia

Terapia e rërës kundër reumatizmës

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 07:56
Foto ilustrim

Sipas të dhënave, rëra e pastër ka aftësi të jashtëzakonshme terapeutike për shkak të mineraleve që përmban. Në të gjenden silikon, sodium, magnez, kalium, jod, klor dhe kalçium që përthithen nga deti.

Magnezi është shumë i domosdoshëm për kockat, dhëmbët, zemrën, sistemin nervor dhe çdo qelizë në trup. Kur trupi futet në rërë, këto minerale arrijnë të penetrojnë në trup duke sjellë shumë përfitime. Përfitimet janë shumë të mëdha sepse përthithja ndodh direkt në lëkurë. Në rastin e magnezit, ai nuk përthithet mirë nga sistemi tretës dhe përthithja në lëkurë gjatë terapisë së rërës është më e madhe.

Terapia e rërës kombinon efektet mirëbërëse të nxehtësisë dhe këtyre mineraleve. Rëra duhet të jetë e nxehtë por jo përvëluese. Në temperaturën e duhur (pra jo shumë e nxehtë sa nuk durohet), rëra çliron nxehtësinë në mënyrë graduale duke mundësuar hapjen e poreve dhe përthithjen e mineraleve.

Një terapi normale e rërës kundër reumatizmës duhet të zgjasë nga 20 në 40 minuta. Ekspertët që mbështesin këtë lloj terapie, thonë se rëra përmirëson ndjeshëm simptomat e reumatizmës. Ajo ndihmon kundër frakturave, përshpejton shërimin e kockave, zbut infeksionet e lëkurës dhe alergjitë dhe lehtëson simptomat e osteoporozës.

Ka të tjerë që mendojnë se terapia e rërës mund të ketë efekt edhe kundër stresit dhe ndihmon në pastrimin e gjakut. Terapitë e rërës duhen ndjekur nëpërmjet këshillës së mjekut. Ato nuk duhen bërë në pikun e diellit kur vapa është shumë e madhe dhe e padurueshme. Këto terapi nuk janë të përshtatshme për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës apo tensionet e gjakut.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat