​Pozicioni në të cilin flini mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit

Shëndetësia

​Pozicioni në të cilin flini mund të rrisë rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 12:45
Foto ilustrim

Alzheimer është një sëmundje progresive e trurit e karakterizuar nga humbja e kujtesës dhe aftësive të arsyetimit, si dhe ndryshime të personalitetit.

Duke qenë se është shumë progresive, mjekët po punojnë vazhdimisht në kërkime që të paktën do t'i ndihmonin njerëzit të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes.

Së bashku me ushqimin e duhur dhe kujdesin shëndetësor, shkencëtarët tani kanë bërë një zbulim tjetër interesant që mund të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së sëmundjes Alzheimer.

Fjetja në një pozicion të caktuar ul rrezikun e demencës dhe sëmundjes së Alzheimerit, sipas hulumtimeve të fundit. Siç raporton New York Post, ky zbulim mund të jetë i rëndësishëm në diagnostikimin dhe parandalimin e mëtejshëm të kësaj gjendjeje progresive.

“Gjumi në krahun tuaj është gjetur të jetë pozicioni më i dobishëm për trurin dhe e ndihmon atë të pastrojë mbetjet intersticiale më shpejt se pozicionet e tjera. Kjo çon në përfitime të shumta, duke përfshirë uljen potenciale të rrezikut të zhvillimit të sëmundjeve neurologjike si Parkinson ose Alzheimer”, shpjegon eksperti i gjumit Narvan Amini.

Gjumi në krahun tuaj përgjithësisht konsiderohet më i shëndetshmi, sepse ky pozicion ofron mbështetje të mirë për shtyllën kurrizore duke reduktuar refluksin e acidit.

Është interesante se gjumi në krahun tuaj gjithashtu mund të zvogëlojë gërhitjen. Amini gjithashtu zbuloi pozicionin më të keq të gjumit kur bëhet fjalë për shëndetin e përgjithshëm, që është fjetja në stomak.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat