Një zbulim i çuditshëm tregon se kjo bimë duhani prodhon kokainë brenda gjetheve të saj

Shëndetësia

Një zbulim i çuditshëm tregon se kjo bimë duhani prodhon kokainë brenda gjetheve të saj

Më: 29 nëntor 2022 Në ora: 21:25
Foto ilustrim

Një bimë e re duhani e  e modifikuar gjenetikisht është në gjendje të prodhojë kokainë brenda gjetheve të saj.

Një studim i ri zbuloi se si shkencëtarët kanë arritur të rikrijojnë biokiminë e prodhimit të kokainës brenda gjetheve të një bime duhani.

Kokaina prodhohet natyrshëm në gjethet e bimës Erythroxylum coca, por një ekip studiuesish në Institutin Kunming të Botanikës në Kinë vendosën të shohin nëse mund ta rikrijonin vetë këtë proces – me rezultate të jashtëzakonshme.

Sheng-Xiong Huang dhe kolegët e tij rikrijuan biokiminë unike që zakonisht gjendet në bimën e coca-s në një bimë tjetër të quajtur Nicotiana benthamiana.

Duke përdorur modifikimin gjenetik, ata prodhuan dy enzima që gjenerojnë kokainë kur gjethet thahen.

Ekipi tha se studimi i tyre ofron "implikime të rëndësishme" për prodhimin farmaceutik. New Scientist raportoi se gjetja mund t'i ndihmojë njerëzit të prodhojnë ilaçe të reja për studime shkencore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat