Pirja e alkoolit gjatë shtatzënisë mund të ndryshojë strukturën e trurit të foshnjës

Shëndetësia

Pirja e alkoolit gjatë shtatzënisë mund të ndryshojë strukturën e trurit të foshnjës

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 11:00
Foto ilustrim

Sipas një studim të ri konsumimi i alkoolit edhe në sasi të ulëta deri në mesatare gjatë shtatzënisë mund të ndryshojë strukturën e trurit të foshnjës dhe të vonojë zhvillimin e tij.

Konsumimi i alkoolit gjatë shtatzënisë mund ta ekspozojë fetusin ndaj një grupi kushtesh të quajtura çrregullime të spektrit të alkoolit të fetusit. Foshnjat e lindura me çrregullime të spektrit të alkoolit të fetusit mund të zhvillojnë aftësi të kufizuara në të mësuar, probleme të sjelljes ose vonesa në të folur dhe në të folur. 

“Fatkeqësisht, shumë gra shtatzëna nuk janë të vetëdijshme për ndikimin e alkoolit në fetus gjatë shtatzënisë,” tha autori kryesor Patric Kienast

“Prandaj, është përgjegjësia jonë jo vetëm të bëjmë hulumtimin, por edhe të edukojmë në mënyrë aktive këtë grup për efektet e alkoolit në fetus.”

Për studimin, studiuesit analizuan provimet MRI të 24 fetuseve me ekspozim para lindjes ndaj alkoolit. Fetuset ishin midis javës 22 dhe 36 të shtatzënisë në kohën e MRI. Ekspozimi ndaj alkoolit u përcaktua nëpërmjet anketave anonime të nënave.

Pyetësorët e përdorur ishin Sistemi i Monitorimit të Vlerësimit të Rrezikut të Shtatzënisë (PRAMS), një projekt mbikqyrjeje i qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Në fetuset me ekspozim ndaj alkoolit, rezultati i maturimit total të fetusit (fTMS) ishte dukshëm më i ulët se në kontrollet e përputhura me moshën dhe sulkusi i sipërm i përkohshëm i djathtë (STS) ishte më i cekët. STS është i përfshirë në njohjen sociale, integrimin audiovizual dhe perceptimin gjuhësor.

“Shtatëmbëdhjetë nga 24 nëna pinin alkool relativisht rrallë, me konsum mesatar të alkoolit më pak se një pije alkoolike në javë,” tha Dr. Kienast. “Megjithatë, ne ishim në gjendje të zbulonim ndryshime të rëndësishme në këto fetuse bazuar në MRI prenatale.”

Tre nëna pinin një deri në tre pije në javë dhe dy nëna pinin katër deri në gjashtë pije në javë. Një nënë konsumonte mesatarisht 14 ose më shumë pije në javë. Gjashtë nëna raportuan gjithashtu të paktën një rast të pirjes së tepërt (tejkalimi i katër pijeve në një rast) gjatë shtatzënisë.

“Gratë shtatzëna duhet të shmangin rreptësisht konsumimin e alkoolit,” tha Dr. Kienast.

“Siç tregohet edhe në studim, edhe nivelet e ulëta të konsumit të alkoolit mund të çojnë në ndryshime strukturore në zhvillimin e trurit dhe maturim të vonuar të tij.”

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat