Kolesteroli i lartë në rini mund të lidhet me çështjet shëndetësore në pleqëri

Shëndetësia

Kolesteroli i lartë në rini mund të lidhet me çështjet shëndetësore në pleqëri

Më: 4 dhjetor 2022 Në ora: 17:30
Foto ilustrim

Është vendosur prej kohësh që nivelet e larta të kolesterolit lipoprotein të densitetit të ulët (LDL-C) – njohur si kolesterol “i keq” mund të çojë në probleme serioze kardiovaskulare tek individët e moshuar.

Por një studim i ri sugjeron që të rinjtë me nivele të larta të LDL-C edhe nëse të shëndetshëm duhet të shikojnë kolesterolin e tyre.

Kjo për shkak se ajo që mund të duket si një çështje e shëndetit të vogël kur je i ri mund të çojë në probleme të mëdha më vonë në jetë.

Studimi vëzhgimor u botua në gusht në revistën mjekësore Circulation.

Studimi përcaktohet nëse njerëzit konsiderohen të jenë me rrezik për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe sëmundjeve koronare të zemrës mund të shohin ndonjë përfitim nga ulja e niveleve të tyre të kolesterolit përpara se të çojnë në komplikime.

Përparimi shëndetësor i më shumë se 36,000 pjesëmarrësve, mesatarisht 42 vjeç, u shqyrtua gjatë një periudhe 27 vjeçare. Autori i studimit të plumbit i tha Healthline se gjetjet theksojnë rëndësinë e ndryshimeve të jetesës, ndërkohë që një kardiolog i intervistuar nga Healthline tha se ky është një moment i njëjtë për pacientët dhe mjekët.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat