7 gjëra të vogla që kanë një ndikim të madh në shëndetin tuaj mendor

Shëndetësia

7 gjëra të vogla që kanë një ndikim të madh në shëndetin tuaj mendor

Më: 30 janar 2023 Në ora: 16:03
Foto ilustrim

Çfarë do të thoshit nëse do t’ju pyesnim se çfarë mendoni se e dëmton shëndetin mendor? Ndërsa shumica e njerëzve mund të mendojnë për gjëra të mëdha, si trauma, abuzimi, e kështu me radhë, ka shumë gjëra të vogla që ne bëjmë që ndikojnë shumë në shëndetin tonë mendor.

Shumë nga këto gjëra të vogla që shkatërrojnë shëndetin tonë mendor janë mjaft të zakonshme dhe madje të pranuara përgjithësisht. Megjithatë, nëse doni të gjeni paqe dhe të gjeni ndryshim, mund të jetë koha për të ndryshuar disa gjëra.  

Ja 7 gjëra të vogla që ndikojnë shumë në shëndetin tuaj mendor.

1. Lundrimi i vazhdueshëm në mediat sociale.

Lundrimi i rrjeteve sociale nuk është gjë e mirë për shëndetin tuaj mendor, veçanërisht nëse e bëni vazhdimisht. Po, është mirë të merreni me to ndonjëherë, por nëse e gjeni veten duke kaluar orë të tëra në telefon, kjo mund të ndikojë në shëndetin tuaj mendor.

2. Krahasimi i vetes me të tjerët.

Është shumë e lehtë të krahasosh veten me të tjerët këto ditë. Me një klikim në një aplikacion, do të jeni në gjendje të aksesoni menjëherë këdo që dëshironi, së bashku me dukjen e tyre. Megjithatë, në fund të ditës, ju po e krahasoni veten me atë që të tjerët ju lejojnë të shihni, jo realitetin.

3. Zvarritje.

Ne shpesh e shtyjmë punën, duke menduar se kjo e bën jetën më të lehtë. Por, zvarritja nuk është shpëtim. Në vend të kësaj, ajo thjesht ju shkakton më shumë ankth ndërsa prisni momentin e fundit për të përfunduar detyrën që keni.

4. Ngrënia e një diete pa lëndë ushqyese.

Jo, një dietë e përsosur nuk do t’i zgjidhë të gjitha problemet tuaja, por të paturit e një diete të pasur me lëndë ushqyese me siguri mund t‘ju ndihmojë. Mendoni për këtë: trupi juaj duhet të jetë në formë të mirë për të përballuar atë që i hedh jeta dhe ka nevojë për pushim për t’u shëruar. Ushqyerja me ushqime të pasura siguron që trupi juaj të punojë me performancë maksimale.

5. Shmangia e ushtrimeve.

Mund të duket sikur stërvitja është stresuese, por në fakt, stërvitja mund ta bëjë stresin tuaj shumë më të lehtë për t’u përballuar. Jo vetëm që krijon elasticitet, por gjithashtu inkurajon trupin tuaj të krijojë endorfina dhe të prodhojë serotonin, të cilat të dyja janë të nevojshme për një shëndet të mirë mendor.

6. Perfeksionizmi.

Përsosmëria nuk është e mundur. Pra, nëse qëllimi juaj është përsosja, me siguri do të zhgënjeheni çdo herë.

7. Alkooli me tepri.

Alkooli është një nga ato gjëra që ne konsumojmë, duke menduar se do të na sjellë dobi. Po, për momentin, alkooli mund të lehtësojë ankthin, por nëse e pini shpesh, mund të shkaktojë ankth dhe depresion. Mos harroni, alkooli është diçka që ndihmon vetëm në moderim, jo ​​me tepri.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat