Viagra mund t’i kthejë shikimin të verbërve - Bota Sot
Viagra mund t’i kthejë shikimin të verbërve

Shëndetësia

Viagra mund t’i kthejë shikimin të verbërve

Më: 12 gusht 2018 Në ora: 21:41
Viagra

Një ekperiment dyvjeçar i udhëhequr nga shkencëtarët në Universitetin e Kolumbias në New York sugjeron se pilulat e vogla gjegjësisht Viagra,  mund të humbjen e mëtejshme të shikimit dhe mund të riparojë edhe dëmet që tashmë janë bërë, shkruan Dailymail.

Arsyeja e gjithë këtij eksperimenti është verbëria e madhe në Mbretërinë e Bashkuar, me rreth 600,000 britanikë që mendohet se kanë pësuar një humbje të shikimit si rezultat i kësaj.

“Viagra ofron potencial të rëndësishëm për mbajtjen dhe rimëkëmbjen e shikimit. Është e dukshme që pacientët kanë mbetur stabil dhe ka një përmirësim të ndjeshëm në vizionin në një pjesëmarrës “, shtuan hulumtuesit.

Profesori Sobha Sivaprasad nga Kolegji Mbretëror i Ophthalmologëve tha se gjetjet e viagra ishin inkurajuese, ndonëse studimi ishte i vogël.

“Tani kemi nevojë për studime më të mëdha për të replikuar këto zbulime përpara se viagra të përdoret si një trajtim”, paralajmëroi ajo.

Studimet e mëparshme kanë sugjeruar që viagra mund të ndihmojë në trajtimin e një sërë sëmundjesh, nga sulmet në zemër dhe sëmundjet e mushkërive deri tek çmenduria.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...