Twitch bllokon Donald Trumpin, po ashtu edhe Reddit mbyll forumin e presidentit amerikan - Bota Sot
Twitch bllokon Donald Trumpin, po ashtu edhe Reddit mbyll forumin e presidentit amerikan

Shkencë & Teknologji

Twitch bllokon Donald Trumpin, po ashtu edhe Reddit mbyll forumin e presidentit amerikan

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 17:09
Donald Trump

Gjithnjë e më shumë platforma në internet nuk po tolerojnë më sjelljen e presidentit amerikan dhe fansave të tij.

Platforma e transmetimit Twitch ka bllokuar përkohësisht llogarinë e presidentit amerikan Donald Trump. Llogaria do të tolerojë më mesazhet e urrejtjes dhe politikën e ngacmimit, thotë platforma. Konkretisht bëhet fjalë për deklaratat që Trump u bëri emigrantëve meksikanë në vitin 2016. Ai pretendoi se Meksika po dërgonte përdhunues në Shtetet e Bashkuara.

Një regjistrim i fjalimit u transmetua kohët e fundit në portalin transmetues.

Në një deklaratë për Engadget, shërbimi Twitch tha: Sjellja e urrejtjes nuk lejohet në Twitch. Në përputhje me udhëzimet tona, kanali i presidentit Trump është pezulluar përkohësisht”.

Reddit bllokon anëtarët e grupi “The Donald”

Në të njëjtën ditë, portali Reddit gjithashtu ndërmori veprime kundër mbështetësve të Donald Trump dhe i mbylli një grup atyre. Komuniteti Reddit ka kohë që është kritikuar shumë sepse mesazhet e urrejtjes shpesh postohen dhe shpërndahen atje.

Reddit tha në një deklaratë se grupi ‘The Donald’ u ishin dhënë disa mundësi për tu përmirësuar. U bë një përpjekje për të treguar vullnet të mirë, por përpjekjet kishin dështuar.

“Moderatorët nuk pranuan të përmbushnin pritjet tona më themelore”, tha në një deklaratë Reddit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat