Sony PlayStation 5 Pro me memorie më të shpejtë – çfarë do të thotë për krijuesit e video-lojërave

Teknologji

Sony PlayStation 5 Pro me memorie më të shpejtë – çfarë do të thotë për krijuesit e video-lojërave

Më: 17 prill 2024 Në ora: 00:55
Foto ilustrim

Muajin e kaluar, thashethemet filluan të shfaqen se PlayStation 5 Pro po vinte, dhe raportet e reja tani e konfirmojnë atë.

Sipas raporteve, Sony tashmë po kërkon nga zhvilluesit që të sigurojnë që video-lojërat e tyre të jenë në përputhje me konsolën e ardhshme PS5 Pro, duke theksuar fokusin në gjurmimin e përmirësuar të rrezeve.

PS5 Pro thuhet se është i koduar Trinity dhe përmendet se do të ketë një GPU më të fuqishme dhe modalitetin CPU pak më të shpejtë se konsola aktuale.

Ndryshimet e sjella nga tastiera Pro duhet të lejojnë aftësi më të mira të interpretimit të video-lojërave me gjurmimin e rrezeve të aktivizuar ose arritjen e rezolucioneve më të larta në tituj të caktuar.

GPU-ja do të jetë më e madhe dhe do të përdorë memorie më të shpejtë, dhe interpretimi i GPU-së duhet të jetë 45 për qind më i shpejtë se në konzolat aktuale PS5.

Procesori (CPU) do të jetë i njëjtë me modelet aktuale PS5, por do të ofrojë një orë pune më të lartë (3.85 GHz). Kjo është rreth 10 për qind më shumë se një tastierë standarde me një orë CPU prej 3,5 GHz.

Rrjedha e kujtesës do të jetë 576 GB/s në modelin Pro, krahasuar me 448 GB/s në modelin PS5. Video-lojërat do të jenë në gjendje të përdorin 1,2 GB memorie shtesë të sistemit, deri në një total prej 13,7 GB (kundrejt 12,5 GB në PS5).

Konsola PS5 Pro vjen me një arkitekturë të personalizuar të mësimit të makinerive, mbështet përpunim deri në 300 TOPS, mbështet deri në rezolucion 4K dhe Sony po punon për zbatimin e mbështetjes 8K.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat