Telefonët e rinj Samsung do të bllokojnë automatikisht thirrjet mashtruese

Shkencë & Teknologji

Telefonët e rinj Samsung do të bllokojnë automatikisht thirrjet mashtruese

Më: 23 tetor 2020 Në ora: 22:03
Samsung

Me telefonët Samsung tan do të jetë më e lehtë të shmangi thirrjet robotike. Kompania ka hyrë në një bashkëpunim me Hiya për të bllokuar automatikisht thirrjet spam përmes opsionit Smart Call.

Për këtë Samsung do të përdorë teknologjinë e Hiya. Për ta aktivizuar opsionin duhet të vizitoni Call Settings dhe të aktivizoni Caller ID and spam protection.

Opsioni do të jetë fillimisht i disponueshëm në modelet Galaxy Note 20 dhe duhet të mbërrijë tek të gjithë telefonët Samsung nga 2021 e në vijim.

Marrëveshja me Hiya është deri në 2025. Koncepti nuk përbën risi. Google ka lançuar një funksion të ngjashëm në telefonët Pixel i cili dëgjon përmbajtjen e thirrjet dhe bllokon thirrjet mashtruese pa mbërritur në telefon.

Por duke qenë se telefonët Samsung janë kudo në duart e konsumatorëve, një lëvizje e tillë është e një rëndësie të veçantë. Shumë vende të botës ku SHBA është lider, po përpiqen të bllokojnë thirrjet mashtruese dhe robotike duke nxitur edhe kompanitë të reagojnë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat