​Drita misterioze në qiellin britanik, doli të jetë diçka tjetër

Shkencë & Teknologji

​Drita misterioze në qiellin britanik, doli të jetë diçka tjetër

Më: 25 tetor 2020 Në ora: 23:05
Foto

Një rreze misterioze e dritës jeshile kohët e fundit u shfaq në qiellin e Britanisë së Madhe. Incidenti ndodhi në qiellin e Coventry më 17 tetor, dhe dëshmitarët okularë zbuluan se rrezja laser ishte me ngjyrë blu dhe jeshile, dhe më në fund ajo u zhduk në re.

Ndërsa lajmi për rrezen misterioze të laserit u bë viral në hapësirat në internet, disa teoricienë konspirativë në mënyrë të çuditshme filluan të argumentojnë se alienët kanë vizituar tokën. Disa njerëz të tjerë pohuan se këto rreze po përdoren nga alienët për të rrëmbyer njerëzit.

Megjithatë, thashethemet shpejt u vunë në qetësi, pasi arsyeja e vërtetë pas rrezes u zbulua nga Mat Lawrence nga Quant Lasers.

Sipas një raporti të botuar në Coventry Telegraf, Mat Lawrence ishte në të vërtetë duke provuar sesa larg mund të shiheshin laserët më të fuqishëm në botë.

“Ne po provonim laserin më të fuqishëm të ekranit në botë dhe po merrnim disa fotografi nga i gjithë qyteti. Ne e kemi bërë atë në qytete të ndryshme, por njerëzit preferojnë të lexojnë se po flasim me alienë ose diçka tjetër”, tha Lawrence .
Lawrence tha për Coventry Telegraf se këta laser mund të shiheshin të paktën 20 milje larg në kushte të mira të motit. Para se të provonte laserin, Quant Lasers kishte informuar aeroportin e Coventry, në mënyrë që çdo fluturim në zonë të mund të drejtohej në mënyrë të sigurt.

Një incident i ngjashëm ndodhi kohët e fundit në Indi kur njerëzit në Uttar Pradesh panë një strukturë humanoide duke fluturuar në qiell. Më vonë, zyrtarët e policisë zbuluan se objekti i pikasur në qiell ishte në të vërtetë një tullumbace në formën e Njeriut të Hekurt të filmave Marvel.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat